Vizuál k výstavě.

Pozvánka na novou výstavu „Co je psáno, to je dáno – Zmizelý svět kalamářů“

Písmo a psaní textů provází lidstvo po celou historii. Dlouhá staletí si vystačilo s perem a inkoustem. Během posledního století se však technika psaní několikrát výrazně proměnila. Nejprve se rozšířila plnicí pera, která pak začaly vytlačovat všudypřítomné propisovací tužky. Zcela zásadní změnu pak přineslo rozšíření počítačů a chytrých mobilních telefonů.

„Připravovaná výstava připomíná svět z doby před těmito proměnami, kdy k psaní stačil inkoust, který si mohl vyrobit z běžně dostupných surovin vlastně každý a kdy psát se dalo seříznutým brkem nebo později ocelovými perky, která se dala koupit v každém papírnictví po celých krabičkách. Symbolem této éry psaní byl kalamář. Jeho jednoduchá verze bylo možné nalézt na školních lavicích stejně jako na psacích pultech na poštách a úřadech či v hotelích pro potřeby hostů. Nákladnější a elegantnější varianty pak byly skutečnou ozdobou psacích stolů v lepších kancelářích nebo pracovnách,“ sděluje kurátor výstavy Mgr. Tomáš Bernhardt.

Nová výstava ukazuje, jaká byla Plzeň v čase koronavirové krize

Základem výstavy je prezentace soukromé sbírky kalamářů, která obsahuje kusy vysoké výtvarné hodnoty stejně jako zajímavě technicky řešené exempláře. Střídají se zde různé materiály i různé styly od velmi zdobných historizujících po moderněji působící design. Výrobci kalamářů se ovšem nesnažili jen o vnější efekt. Řada z nich se snažila své výrobky technicky zdokonalovat. Kalamář totiž musel uchovávat inkoust snadno dostupný pro namáčené pero, ale zároveň jej musel chránit před zbytečně velkým přístupem vzduchu. Jinak totiž mohl inkoust vysychat nebo oxidovat, což snižovalo jeho kvalitu. Zároveň ale musel být kalamář odolný proti převržení a vylití svého obsahu i proti rozbití.

Nedílnou součástí výstavy je část uvádějící kalamáře do kontextu celé kultury psaní, jeho významu i používaných materiálů. Návštěvník se může poučit, z jakých surovin se vyráběl inkoust, může si některé použité recepty opsat. Dozví se také, čím a na jaký papír se psalo. Pomocí vzorníků písem a úkolů z krasopsaní je také dokumentován význam, jaký byl této schopnosti a její výuce ve škole přisuzován. Aby nezůstalo jen u pasivního vjemu, budou si moci zájemci psaní podle těchto předloh sami vyzkoušet.


Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 13. 8. 2020 v 17.00 hodin ve výstavním sále Národopisného muzea Plzeňska, nám. Republiky 13, Plzeň. Výstava bude k vidění do 12. 11. 2020.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: