Čágo Belo Šílenci! 1, Foto: Popron Music

Před deseti lety skončilo vysílání legendární hitparády Eso. Populární bylo hlavně ve svých počátcích

Dlouhých 15 let vydržela na televizních obrazovkách hitparáda Eso, která se vysílala v letech 1994 – 2009. Na obrazovce se za celou její éru vystřídalo několik moderátorů, ale snad každý, kdo si Eso pamatuje, si jej spojí s energickou Terezou Pergnerovou a jejím pozdravem „Čágo belo šílenci!“

Hlášku „Čágo belo šílenci“ znal v devadesátých letech každý

Na poslední roky Esa, kdy jej moderoval Leoš Mareš, asi nikdo nevzpomíná s takovou nostalgií jako na počátky hitparády v devadesátých letech. Tehdy bylo Eso nejpopulárnější a mezi pubertální mládeží nebyl nikdo, kdo by jej neznal. Sednout před Novu v sobotu dopoledne byla prostě povinnost. Jedenáctka klipů, z toho 5 novinek, šest postupujících a k tomu ztřeštěná moderátorka, kterou by dnes před obrazovku asi nikdo nepostavil, to nešlo vynechat.

První Esa v 90. letech přinesly do českého éteru hudbu, kterou jsme do té doby mohli vídat pouze na západních stanicích. Během prvních let tak Eso zaplavil tehdy populární eurotrance, ale občas se mezi klipy vmísil i čistý rave (undergroundový elektronický styl), což by se v dnešní době stát nemohlo. Poznali jsme Maduar, Chaozz, Hrobaře a pak i boybandy, které kluci nesnášeli a holky milovali. Jako alternativa Luneticů, kteří nakonec Eso i moderovali, vznikly Holki. No a pak tu byly Kelly Family, které každý nesnášel, ale hitparádu ovládli na tak dlouhou dobu, že muselo být zavedeno takzvané Červené eso, abychom se dotěrných songů zbavili. V podstatě to znamenalo, že klip, který se v hitparádě udržel 7 kol, byl vyřazen a na konci roku soutěžil ve Zlatém esu. Elegantní řešení, kam se uklízeli Backstreetboys, Lunetici, Hansoni, Gil a další lamači dívčích srdcí.

Extravagantní hudebníci, kteří šokují nejen hororovým vzhledem, ale i muzikou

K hitparádě Eso vycházely i hudební kompilace

Eso bylo tak populární, že to nejlepší z hitparády vycházelo jako kazeta nebo CD ve formě kompilace nazvané Čágo belo šílenci! Celkem vyšlo neuvěřitelných 30 pokračování. Ještě více dílů měla druhá „alternativnější“ řada nazvaná Čágo belo tekno! (později pouze Tekno!) zaměřená na elektronickou muziku. Řada byla ukončena na čísle 70 a samotné vysílání Esa přežila o 5 let. Paradoxní na tom je, že Čágo belo tekno ani moc techno nebylo, jak by se mohlo zdát. První díly měly k technu celkem blízko, ale pak se to nějak zvrhlo a na kazetách a cédéčkách byl spíše trance nebo eurodisco.

Dech nedocházel jen Tereze, Eso nakonec položil internet

Když už Tereze Pergnerové došla šťáva, vystřídalo se místo ní na obrazovce několik moderátorů. Vítek Havliš, Michal Viktořík, Yemi AD, Rebeka Partišová, ani skupiny Lunetic nebo Zoombie však ujetou moderátorku v popularitě nedohnali. V roce 2003 dal Esu jistého ducha Leoš Mareš a na obrazovce vydržel až do posledního dílu v roce 2009. Nelze však vinit moderátory z toho, že Eso už nikdy nedosáhlo popularity prvních let. Začaly se objevovat hudební stanice a později předvedl svoji sílu i internet. Pro mnohé ale bylo Eso vstupní branou do hudebního světa, který v tehdejší mladé České republice prostě chyběl.

A co jsme v Esu milovali i nenáviděli?

Backstreet Boys. Holky je v roce 96 milovali, kluci otráveně čekali na další klip.

Některé skladby byly pro silnější povahy. Třeba MMMBop.

Hyper, hyper byl tehdy pro mnohé jako song z jiného světa.

Slovenský Maduar byl v devadesátkách hodně populární.

Jak se žije hrobařům, znal díky Esu každý…

Také nesmíme zapomenout na Kelly Family. Kapela funguje dodnes a příští rok vystoupí v Praze.

V Esu na nás čekalo i tohle. V devadesátkách bylo možné všechno…

…a tak došlo i na zajímavější věci.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru