Foto: Plzeňský kraj

Před Krajským úřadem byla zahájena výstava dokumentující zákeřnou činnost STB

Na chodníku před budovou Krajského úřadu Plzeňského kraje byla včera na nově instalovaných výstavních panelech zahájena výstava Václavy Jandečkové Falešné hranice – Akce “Kámen“.

Výstava mapuje téměř neznámou nezákonnou činnost Státní bezpečnosti z přelomu 40. a 50. let 20. století. Vychází z příběhů publikovaných v knihách Kámen (Nakladatelství Českého lesa 2013) a Falešné hranice (Argo 2018) Václavy Jandečkové. 

Jako spisovatelka a badatelka na mnoha osobitých příkladech popisuji příběhy účastníků i zákulisí zákeřných zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro předem vytipované oběti vyprovokované k útěku z Československa. StB vymyslela akci “Kámen“, aby mohla vyslýchat vyhlédnuté osoby na falešných německých celnicích v domnělých úřadovnách americké vojenské kontrarozvědky. S usvědčujícími materiály pak byly osoby, které se domnívaly, že skutečně překročily státní hranici, za nedovolený “přechod“ zatčeny. Nešlo o náhody, nýbrž o široce uplatňovaná opatření bezpečnostního aparátu, který skrytě porušoval vlastní zákony. Našim záměrem je přiblížit rafinovanost, která se v chápání státně bezpečnostní práce stávala samozřejmostí. Navzdory faktu, že se jednalo o nejutajovanější represivní akce komunistického režimu, odhaluje nové oběti i pachatele, nastiňuje vývoj akce “Kámen“ v čase i prostoru, dokládá škálu důvodů pro její využití. Unikátní archivní materiály jsou konfrontovány s pozdějšími výpověďmi svědků, postupy tajné policie tak představujeme v novém světle,“ popisuje výstavu autorka Václava Jandečková.

Výstava před Krajským úřadem Plzeňského kraje na devíti oboustranných výstavních panelech vysokých 2 450 mm a širokých 1 500 mm potrvá do 31. května 2019. Je součástí putovní výstavy, která vznikla za podpory Plzeňského kraje, města Kdyně, města Klatovy, městysu Všeruby, obce Tři Sekery a soukromých dárců.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: