reklamní prostor
Czechtek 2005. Foto: Plzenoviny.cz

CzechTek 2004 byl rozehnán těžkooděnci. Ke známému brutálnímu zásahu došlo o rok později

Víkendy na přelomu července a srpna se v současné době obvykle ničím nevymykají běžnému letnímu standardu. Všechny zaměstnává horko a sucho a politická situace v Česku připomíná špatně napsanou tragikomedii. Není to tak dávno, co víkendy uprostřed léta vzbuzovaly mnoho emocí. Z původně malé akce nazvané CzechTek se v polovině minulé dekády vyklubal fenomén, který svým rozsahem překonával veškeré tehdy konané komerční festivaly a nakonec ovlivnil i politickou scénu. První CzechTek rozehnaný těžkooděnci se odehrál v roce 2004 v Boněnově na Plzeňsku. Veřejnosti se však ještě více do paměti zapsal tvrdý policejní zásah proti účastníkům CzechTeku u Mlýnce na Tachovsku v roce 2005.

reklamní prostor
reklamní prostor

Z undergroundu až na nechtěný vrchol

První CzechTeky se konaly již v devadesátých letech. Malá akce undergroundové hudby založená na principech DIY (do it yourself = udělej si sám) začala po přelomu milénia přitahovat stále více lidí, jak ze samotného Česka, tak z Evropy. Techno se tehdy stalo životním stylem pro koloběh každovíkendových „rychet“ (tak se říkalo akcím menšího rozsahu) a vrcholil posledním víkendem v červenci, kdy se na jedno místo, co nejdéle utajované, sjely soundsystémy snad z celé Evropy. Hudební produkci dominovalo tvrdé techno (tzv. freetekno), ale ke slyšení byly i daleko rozmanitější žánry, třeba drum’n’bass nebo reggae. Všichni umělci vystupovali zadarmo, neplatilo se vstupné a de facto neexistovala žádná oficiální organizace. Volnost lákala a nejspíše nechtěná popularita DIY komunitě moc neprospěla. Na freetekno scénu se začali nabalovat i lidé, kterým DIY myšlenka moc neříkala. Někteří účastníci začali navštěvovat akce vyloženě kvůli drogám a zejména o letní technoparty se začala ve velkém zajímat média. Bylo jasné, že bublina musí splasknout.

Po monstrózním CzechTeku 2003 na řádně pronajatých loukách v Ledkově u Kopidlna ve východních Čechách už znali název CzechTek i lidé, kteří do té doby neměli ani tuchy, že něco jako techno vůbec existuje. Údajně jej navštívilo 40 tisíc lidí a byl to poslední klidný CzechTek.

Extravagantní hudebníci, kteří šokují nejen hororovým vzhledem, ale i muzikou

Zásah proti technařům

V roce 2004 ale nic nenasvědčovalo tomu, že by poslední červencový víkend měl být něčím výjimečným. O CzechTeku se sice spekulovalo i v médiích, ale do poslední chvíle jako by nikdo nic nevěděl. Zlom přišel v pátek 30. července 2004. Louku u Boněnova u Chodové Plané, jejíž vlastník v té době nebyl zcela zřejmý, tehdy obsadilo asi 20 tisíc lidí. Technařům se sice povedlo do poslední chvíle tajit místo konání, a tak nedorazilo takové množství jako v roce 2003, ale na druhou stranu přilákali pozornost i politických špiček, které se v okurkové sezóně hodlali zviditelnit. Přestože se technoparty konala na odlehlém místě, daleko od lidských obydlí a hluk nikoho nerušil, rozhodl tehdy čerstvý premiér a ministr vnitra Stanislav Gross o zásahu silou.

CzechTek u Boněnova nejprve probíhal v klidu, policie dokonce řídila v okolí místa dopravu a navigovala bloudící technaře. Očekávalo se až 60 tisíc technuchtivých lidí, dorazila třetina. Ještě v sobotu vše nasvědčovalo tomu, že akce po víkendu proběhne bez jakéhokoli konfliktu, technaři zabalí své aparatury, uklidí a odjedou. Po třech dnech se ale na louce objevili těžkooděnci a za pomocí slzného plynu a vodních děl účastníky akce rozehnali. Zásah nebyl nijak tvrdý, někteří účastníci akce zprvu odporovali, ale postup policejních složek CzechTek nakonec rychle ukončil. Asi po týdnu proběhl na louce dobrovolný úklid odpadků, které po party zůstaly.

Fotogalerie z CzechTeku 2004:

Poslední opravdový Czechtek byl tvrdě ukončen na příkaz Jiřího Paroubka

Rok 2005, to už byla trochu silnější káva, a snad všichni, kdo v té době očekávali nebo připravovali CzechTek, věděli, že zřejmě půjde o zlomovou akci. Obě strany se na poslední červencový víkend řádně připravovaly. Technařům se povedlo pronajmout pozemek pro konání CzechTeku na louce mezi obcemi Mlýnec a Újezd pod Přimdou u dálnice D5 na Tachovsku. Organizátoři se zavázali, že akce proběhne v klidu s tím, že zajistí hygienické podmínky i úklid po akci.

Jenže problémy začaly hned v pátek 29. července. Policie začala smlouvu o pronájmu louky zpochybňovat a přijíždějící účastníky nechtěla na místo vpustit. Dokonce byl uzavřen exit 136 a na dálnici se začala tvořit kolona. Technaři hledali jiné způsoby, jak se na louku dostat, a tak v okolí začal panovat zmatek. Premiér Jiří Paroubek dal příkaz ministru vnitra Františku Bublanovi, aby policie proti účastníkům party zasáhla co nejrazantněji. První ostrý zásah proběhl v noci z pátku na sobotu proti technařům blokujícím dálnici u uzavřeného sjezdu. Na louku se mezitím dostalo asi 5 tisíc lidí, ostatní se potulovali v okolí a čekali, až se situace vyjasní. Ta se ale nevyjasnila.

V sobotu odpoledne vyzvala policie účastníky párty, aby opustili louku. Po krátkém vyjednávání, kdy už vycházelo najevo, že louka je opravdu řádně pronajatá, vyrazila proti technařům policejní rojnice. Nad místem létal vrtulník, došlo k uzavření části dálnice, na které se dokonce objevil tank. Těžkooděnci proti účastníkům použili slzný plyn, dýmovnice i obušky. Technaři se zprvu bránili, ale odpor byl marný. V noci na neděli byl CzechTek ukončen a zanechal za sebou krvavou stopu.

Když se na situaci podíváme po letech bez záplavy emocí, je až s podivem, jakou monstrózní sílu státní aparát použil proti lidem, kteří neměli v úmyslu nikomu ubližovat a nehodlali ničit cizí majetek. Náklady na policejní zásah činily 31 miliónů korun. Akce se poté několik měsíců vyšetřovala, ale zcela jasný závěr nikdy nepadl. Po několika dnech se ukázalo, že byl pozemek opravdu řádně pronajatý, problém byl však v tom, že policie na něj neumožnila přístup a tak se technaři začali pohybovat i na cizích pozemcích, což vedlo k vyeskalování konfliktu.

Fotogalerie z CzechTeku 2005:

Zlomový okamžik

CzechTek 2005 se nakonec stal mediální událostí roku a za technaře se postavilo mnoho známých osobností, opozičních politiků i prezident Václav Klaus. Podporu vyjádřil i Václav Havel. Populistické rozhodnutí Jiřího Paroubka mělo opačný efekt, než by si přál. Jeho popularita po CzechTeku 2005 stále klesala a na politické scéně začal upadat v zapomnění. Jeho nedávný pokus o návrat do nejvyšších politický pater se stal fraškou.

Policejní zásah na CzechTeku 2005 znamenal i zlom pro technaře. Když se situace uklidnila, uspořádali na stejné louce v září 2005 takzvaný ParoubTek. Chladné a deštivé počasí festival poznamenalo malou účastí a akce probíhala v komorním duchu. Mimo jiné na ParoubTeku zazpívala Monika Načeva a vystoupilo několik živých kapel.

Fotogalerie z ParoubTeku:

Popularita, o kterou nikdo nestál

Poslední CzechTek se konal v roce 2006. Nikdo už nestál o opakování krvavých událostí u Mlýnce, a tak festival proběhl v plné spolupráci s Armádou České republiky ve vojenském prostoru Hradiště na Karlovarsku. Masivní a plně organizovaná akce přilákala na 50 tisíc lidí. Duch svobodné akce se ale vytratil, a tak techno komunita vydala prohlášení, že se už nikdy v budoucnu žádná akce v takovém rozsahu a pod názvem CzechTek neuskuteční.

CzechTek tak skončil v době, kdy jiní organizátoři festivalů mohli 50 tisíc návštěvníků jen závidět. Události kolem CzechTeků paradoxně pomohly i samotné techno scéně. O komunitu se přestala zajímat média i ti, kteří na CzechTeky jezdili jen proto, že to zrovna bylo populární. Jádro tvrdé techno scény však zůstalo a čas od času se v médiích vynoří zpráva o tom, že se někde na louce koná jakási techno party.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: