Foto: Plzeňský kraj

Při rekonstrukci mostu přes Hracholusky je využívána unikátní technologie otáčení konstrukcí

Plzeňský kraj je společně se Správou železniční dopravní cesty investorem stavební akce na opravu železničního mostu, který u obce Pňovany spojuje břehy přehrady Hracholusky. V rámci oprav železničního mostu budou vyměněna všechna tři pole vrchní železné konstrukce mostu. Most bude opatřen lávkou pro cyklisty, která bude zavěšena ve spodní části svrchní železné konstrukce.

V listopadu 2018 došlo k výměně první části svrchní konstrukce. K výměně je užita unikátní technologie, kdy nová železná konstrukce je připevněna na speciální pojezd (otáčedlo). Následně je dopravena nad stávají konstrukci, která je k otáčedlu připevněna. Poté je uvolněna z mostních nosníků a otočením okolo podélné osy otáčedla dojde k výměně staré konstrukce za novou. Popsaným způsobem budou vyměněny všechny tři díly železné svrchní konstrukce mostu. Nový most bude osazen lávkou pro cyklisty a bude vybudováno napojení lávky na již existující cyklostezky. 4. února bylo provedeno otočení již druhého pole mostu.

otáčení mostu
Foto: Plzeňský kraj

Celkové náklady na rekonstrukci železničního mostu jsou 136 385 833 Kč.  Plzeňský kraj se podílí na vybudování lávky pro cyklisty, a to částkou 11 890 296,-Kč. Z tohoto podílu bude 10 034 000 Kč hrazeno z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury.  Plzeňský kraj rovněž financuje napojení lávky na stávající cyklotrasy, a to částkou ve výši 4 207 000 Kč.

Předpokládaný termín  konce  výluky a zahájení zkušebního provozu je 30. 4. 2019. Celá stavba by měla být dokončena  do 31. 7. 2019.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: