Betta Bojovnice. Foto: Pixabay

Proč se samotářské bettě říká bojovnice a jak se o ni starat?

Většině ryb samota nesvědčí. Cítí se klidně v houfu a právě pak jsou aktivní a zkrášlují prostředí akvária. Samotná ryba je naopak vystresovaná, bojí se a schovává. Existuje však výjimka a to rybka, které samota nejen nevadí, je dokonce žádoucí. Tato ryba je známá pod jménem betta bojovnice.

Původ rybky

Betta bojovnice nebo také bojovnice pestrá (Betta splendens) pochází z Asie. Zde žije ve stojatých vodách, často chudých na kyslík. Proto se u ní vyvinul pomocný dýchací orgán, nazývaný „labyrint“, díky kterému může kyslík přijímat přímo ze vzduchu. V akváriu se tak betta čas od času vydá nadechnout nad hladinu. Domorodci tyto ryby nazývají „plakad“, v překladu kousající ryba.

Vzhled a vlastnosti

Průměrný věk rybek se pohybuje v rozmezí 3 – 6 let. Věk, jehož se dožijí, je silně spjat s životními podmínkami, v nichž jsou chovány. Bojovnice obvykle dorůstají velikosti 6 cm.

Betta bojovnice je nenáročná ryba, avšak také agresivní. Nesnese vedle sebe nejen ryby stejného druhu, ale i všechny ryby s dlouhými pestrými ploutvemi. Odtud také její přívlastek bojovnice. Veškerou svoji konkurenci totiž napadá a svůj prostor si brání. Tuto agresi projevují především samci mezi sebou. Po nakladení jiker však samec napadá i samičku. Například v Asii jsou tak běžné rybí zápasy, kdy se do malého akvária vhodí dva samci. Pokud bychom přeci jen chtěli chovat víc těchto ryb v jednom prostoru, pak se doporučuje zvolit jednoho samce a dvě samičky, a to v dostatečně velkém akváriu tak, aby byl zajištěn osobní prostor každého jedince.

Do akvárií se na okrasu pořizují betty mužského rodu, které jsou nádherně zbarvené. Betty jsou modré, červené, oranžové, žluté, bílé a objevují se různé kombinace barev. Škála jejich barevnosti je skutečně rozmanitá. Samičky jsou oproti samcům méně výrazné, nemají tak velké ploutve a pořizovány bývají spíše za účelem páření.

betta bojovnice
Betta Bojovnice. Foto: Pixabay

Akvárium nebo betárium?

Díky své nenáročnosti jsou betty vhodnou rybkou nejen pro chovatele začátečníky, ale i pro ty, kteří nemají čas příliš se o rybu a akvárium starat. Běžně lze koupit tzv. betária, malá akvária o velikosti cca 20 cm. Tato akvária nemají vzduchový filtr a většinou ani osvětlení. Protože se pravidelně nadechují nad hladinou, filtr skutečně není nutný. Rybka v tomto prostoru a těchto podmínkách přežije. Nicméně pro zajištění určité životní úrovně je pro ni daleko lepší umístění do akvária většího, v němž bude mít dostatek prostoru, dostatek rostlin, ale také například topení, které jí zajistí stabilní teplotu.

Pokud si pořídíme mladou bettu, je vhodné dát jí ke stěně akvária zrcadlo. Využije se tím její agresivní potenciál, díky kterému z ní vyroste statný jedinec. Betta se totiž bude před svým sokem „naparovat“ a její tělesná konstrukce i ploutve dorostou do lepší kvality.

Když chceme do akvária další ryby

Existují ale druhy ryb, se kterými se snese, které de facto ignoruje. Do akvária k bettě tak lze umístit ryby, jejichž ploutve nejsou nijak výrazné, ty nebude považovat za konkurenci. Mezi takové patří například neonky. Kombinaci ryb je vhodné konzultovat například ve specializovaném obchodě.

Cena betty bojovnice není nijak závratná a pohybuje se v řádu několika desítek korun.


Více o chovu Betta bojovnice naleznete na Betta bojovnice pestrá – chov, jak založit bettárium, nemoci


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: