Procházky uměním 2019. Foto: Pořadatel

Procházky uměním zvou na hudební večery naživo i online

Od června do září chystá hudební festival Procházky uměním na Plzeňsku celkem šest koncertů, propojujících špičkové interprety s duchovními místy a charitativním posláním. Slavnostní zahájení 19. 6. v Plasích bude možné sledovat také online.

Právě do Plas poputuje letošní výtěžek festivalu – přispěje na opravu národní kulturní památky, kostela Nanebevzetí P. Marie v Plasích. Festival již osmým rokem zpřístupňuje klasickou hudbu širší veřejnosti. Jeho zakladatelka, přední česká a mezinárodně uznávaná violistka Jitka Hosprová, k letošnímu ročníku uvádí: „Do poslední chvíle nebylo jisté, zda alespoň letní část festivalu proběhne. Nevzdávali jsme se naděje a připravili jsme šest komorních večerů a nově také živý videopřenos. Díky uvolnění režimu pro návštěvu kulturních akci se můžeme těšit na naše věrné publikum i naživo. On-line přenosy jsme se rozhodli ponechat, abychom mohli ještě lépe zviditelnit region severního Plzeňska a přilákat návštěvníky do tohoto krásného kraje třeba i ze zahraničí,“ vysvětluje Hosprová. 

Letošní dramaturgie se zaměřuje na hudební osobnosti, jako jsou Kateřina Englichová, Martina Kociánová, Edita Keglerová nebo Ladislav Horák. Nově se na festivalu představí první dáma českého klarinetu Ludmila Peterková, skvělý hobojista Vilém Veverka, Ensemble Martinů a další.

Na akce letošního ročníku festivalu Industry Open se můžete těšit přes celé léto

Hudba se bude věnovat obdobím souvisejícím s místními památkami – baroko a současnost. Na každém programu jsou zařazeni čeští skladatelé a ve většině případů budou i přítomni. Diváci se mohou těšit na světovou premiéru skladby Luboše Sluky, hudbu Sylvie Bodorové, Emila Viklického, Eduarda Douši, Lukáše Hurníka a plzeňských skladatelů Jiřího Bezděka a Karla Pexidra. Z historických osobností regionu festival vzpomene na významný rod Vřesoviců v Dolní Bělé v podání Justina Svobody a Karolinu z Kokořova, jejíž příběh zazní, spolu se zpěvem, hlasem Martiny Kociánové v Březíně. 

Věřím, že společně prožijeme krásné léto a užijeme si Procházky uměním, které více než jindy přináší duchovní rozměr našim životům. Opět je na místě motto festivalu ,,přežije-li kultura, přežije národ” a já mám nesmírnou radost, že se můžeme ve zdraví sejít,“ uzavírá iniciátorka festivalu Jitka Hosprová, díky níž se za 8 let jeho trvání vybraly prostředky na opravy významných památek severního Plzeňska již 930 000 korun.

Na všechny koncerty se platí vstupné 200 korun, zlevněné 100 korun pro studenty a seniory. Děti mají vstup zdarma. Online přenosy je možné sledovat zdarma přes facebookovou stránku festivalu facebook.com/ProchazkyUmenim.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: