Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Průvodce hypotékou: Víte, kdy je správný čas na její sjednání?

Vyhlídli jste si svůj vysněný byt či dům, ale chybí vám na jeho pořízení finance? Ceny nemovitostí se rok od roku zvyšují, většina lidí tak do svých plánů o vlastním bydlení musí zahrnout i banku. Přečtěte si krátkého průvodce, který vám poradí, kdy je ideální čas vzít si hypotéku. 

Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak finančně dosáhnout na vlastní bydlení. Výběr správné banky pro sjednání hypotečního úvěru není radno podceňovat. Jedná se totiž o závazek přibližně na 20 až 30 let. Hypotéku si přitom můžete sjednat na:

  • Stavbu nového domu či bytu (nebo jeho přestavbu),
  • rekonstrukci nemovitosti,
  • pořízení nebo opravu chalupy,
  • koupi pozemku, na kterém lze stavět,
  • refinancování hypotéky či jiných úvěrů souvisejících s bydlením.

Záleží i na věku

Pečlivě si prostudujte nabídky jednotlivých bank na internetu a využijte online srovnávačů, které vám pomohou s nalezením té nejlepší hypotéky právě pro vás. Finanční instituce budou zkoumat, jestli jste vhodnými žadateli. Kromě vašich příjmů je bude zajímat i věk. Největší šanci na úspěch máte, pokud je vám mezi 25 až 35 lety. Podle statistických údajů tvoří klienti ve věku do 30 let přibližně čtvrtinu všech žadatelů o hypotéku. Spadáte-li do zmíněné věkové kategorie, můžete navíc využít i tzv. maximální splatnosti hypotéky a díky ní dosáhnout i na vyšší částku. 

Bez úspor se neobejdete

Pokud je vám více než 35 let, nezoufejte, banky vyjdou vstříc i vám. Do 45 let máte ještě možnost využít dlouhé doby pro splatnost závazku. Tím zabráníte tomu, aby byla měsíční splátka hypotéky příliš vysoká. Je vám mezi 45 až 55 lety? Ani tak nemusíte házet flintu do žita, počítejte však spíše s tím, že měsíční splátka hypotéky o něco naroste, a to kvůli kratší splatnosti úvěru.

Vzhledem k tomu, že se sazby hypotečních úvěrů pomalu blíží ke svému historickému minimu (některé klesly i pod 2 %), máte v tomto ohledu určitě zelenou. Bez vlastních úspor se však neobejdete. Po zpřísnění pravidel již není možné čerpat 100% hypotéku. Banky zafinancují 80 až 90 % z celkové částky. Zbytek musíte složit sami.

Ilustrativní příklad:
Pokud zvažujete koupi nemovitosti za 4 000 000 Kč, počítejte s tím, že v prasátku musíte mít našetřených minimálně 400 000 Kč, tedy 10 % z celkové částky.

Bez pojistky ani ránu

Kromě věku a stabilních příjmů banky prověřují i vaši finanční minulost. Pokud máte záznam v registru dlužníků, s hypotékou příliš nepočítejte. Obrátit se můžete na nebankovní finanční instituce, dejte však pozor na podmínky ve smlouvách, které nemusí být vždy výhodné. I když je hypotéka velký závazek, myslete na zadní vrátka a poptejte se na možnost pojištění, které vás ochrání například v případě ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: