Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Přesvědčení, že jste vlk nebo strach ze zmenšování pohlavního údu? Psychické poruchy mohou mít podivné projevy

Lidská mysl je nesmírně komplikovaná a dodnes jí v podstatě plně nerozumíme. Dokáže jak úžasné, tak i trochu děsivé věci – například všemožné psychické poruchy. Některé z nich známe a nijak nás nepřekvapí, jiné jsou naopak vzácné a někdy poněkud bizarní. V tomto článku se právě na několik takových vzácných a podivných psychických onemocnění podíváme.

Capgrasův syndrom

Tento syndrom projevující se poruchou vnímání je známý také jako iluze dvojníka. Pacienti postižení tímto syndromem jsou iracionálně přesvědčeni, že nějaká jejich blízká osoba byla nahrazena zcela identickým dvojníkem. Nejčastěji jde o partnera, člena rodiny nebo blízkého přítele. Postižený pak svého blízkého obviňuje, že je podvodník a v některým případech je vůči němu až agresivní. Někdy může být také posedlý potřebou najít „skutečnou“ osobu.

V některých případech může pacient s tímto syndromem věřit také tomu, že je podvodníkem dokonce jeho domácí mazlíček, nebo nějaký neživý objekt – klidně i jeho dům. Dotyčný také nabývá dojmu, že i při pohledu do zrcadla vidí jakéhosi dvojníka.

dvojníci
Capgrasův syndrom je známý jako iluze dvojníka. Foto: Pixabay

Proč tento syndrom vzniká, není úplně jisté. Určitě je však spojen s nějakým problémem v mozku – možná s atrofií, lézí či nějakými odchylkami ve funkci nervové soustavy. Často Capgrasův syndrom souvisí třeba s Alzheimerovou chorobou či schizofrenií. Žádná konkrétní léčba na tuto nemoc v současnosti neexistuje. Většinou se odborníci snaží odhalit její příčinu – například právě Alzheimerovu chorobu či schizofrenii – a tu nějakým způsobem zaléčit, pokud je to možné.

Strach z čísla 13 se nazývá triskaidekafobie. Trpíte jí také?

Klinická lykantropie

Pojem lykantropie většina z nás už nejspíš někdy slyšela v souvislosti s fantastickými příběhy o vlkodlacích. Možná vás to překvapí, ale lykantropie skutečně existuje. Samozřejmě nejde o stav, kdy se člověk proměňuje ve vlka. Osoba s tímto psychickým onemocněním je však přesvědčená o tom, že vlkem je. Souvisí s ní i zoantropie, při které je člověk také přesvědčen, že je zvířetem – může být medvědem, krávou, nebo třeba červem.

Člověk s touto poruchou zkrátka sám sebe vnímá jako zvíře, s čímž jsou pak spojeny další příznaky jako vydávání zvířecích zvuků, plazení či jiné specifické pohyby daného zvířete, zmatenost a špatná orientace. Například v případě vlků dotyční štěkají, vyjí na měsíc a někdy také napadají ostatní lidi.

hodina vlků
Osoba s lykantropií si nejčastěji myslí, že je vlk. Foto: Pixabay

Klinická lykantropie bývá obvykle spojena s dalšími psychiatrickými onemocněními, ať už jde o schizofrenii, depresi, nebo třeba bipolární poruchu. Její příznaky mohou trvat pouhé hodiny, ale i celá desetiletí. Největší výskyt byl pravděpodobně ve středověku, avšak v menší míře se celosvětově objevuje dodnes.

V minulosti neupalovali jen čarodějnice. Hojně se soudili i vlkodlaci lačnící po krvi

Porucha koro

Koro je kulturně specifickou poruchou, která se vyskytuje především v Číně a dalších zemích jihovýchodní Asie. Vyznačuje se chorobnou představou, že se postižené osobě ztrácejí pohlavní orgány. Častější je tato porucha u mužů, kteří věří, že se jejich pohlavní úd zanořuje do břišní dutiny a jakmile úplně zmizí, tak zemřou. Někdy může jít dokonce o domněnku, že byl jejich úd odcizen.

Z obavy z blížící se smrti, ve kterou pacienti s koro věří, se snaží onomu zanořování různými způsoby zabránit – buď si zevní pohlavní orgány uvazují provázkem, sami si je drží, nebo tím pověřují své partnery či jiné blízké osoby.

smutek
Koro se projevuje velmi intenzivním pocitem ztrácení mužnosti. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V minulosti se porucha koro objevovala dokonce i v Evropě – především ve středověku, kdy muži obviňovali z krádeže svých údů údajné čarodějnice. Dnes už se ale kromě několika ojedinělých případů spojených třeba s užíváním marihuany objevuje výhradně v jihovýchodní Asii, kde byla popsaná jako epidemie paniky. Příčiny poruchy nejsou zcela známé, ale pravděpodobně jde o důsledek určitých sexuálních problémů a nedostatečného vzdělání v této oblasti. Léčba spočívá především v psychoterapii.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: