Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Robert Mazur. Infiltrátor, který pronikl do srdce drogového kartelu Pabla Escobary

Nestál o slávu ani o peníze, chtěl jen srovnat síly v boji zákona proti nelegálnímu obchodu a praní špinavých peněz. Jeho zásluha je do určité míry historickým milníkem. Ale jak sám Mazur říká, ve skutečnosti tím byl drogový svět zasažen jen minimálně.

Drogy, moc a peníze

Boj s drogovými kartely je běh na dlouhou trať, v němž strana zákona poněkud pokulhává. Může za to propletený systém spolupráce drogových gangů s nespočtem organizací. Známý Medellínský kartel, založený Pablem Escobarem v Kolumbii, byl jedním z nejaktivnějších. Do Spojených států amerických byl schopen týdně dodávat 15 tun kokainu v hodnotě přes 400 milionů dolarů. A právě do tohoto monopolu se Mazur rozhodl infiltrovat. Sázel nikoliv na sledování dodávek drog, ale na tok financí. V následujících dvou letech rozehrál nebezpečné divadlo, v němž byl hlavní figurkou v praní špinavých peněz.

Seznamte se, Robert alias Bob

Jméno Robert Mazur nepatří mezi známé, co teprve Bob Musella. Ve skutečnosti tato jména zastupují jednu a tutéž osobu. Federální agent Mazur přijal v 80. letech minulého století identitu bohatého, extravagantního a úspěšného obchodníka, nabízejícího své služby těm, kteří si poctivě nevydělávají. I jeho činnost byla nelegální, pral špinavé peníze drogových bossů. Přesto mu s touto činností ochotně vycházeli vstříc obchodní bankéři, na ruku mu hrály úřady, osobně poznal, že kde jde o velké peníze, čest často nemá místo.

Práce jako každá jiná. Příběh kata, který popravil zločince 2. světové války

Své krycí jméno našel na hřbitově. Na zašlém náhrobním kameni bylo jméno muže, který se narodil zhruba ve stejné době, kdy Mazur. Celý jeho smyšlený příběh se měl co nejvíce podobat skutečnosti, neboť čím méně lží, tím lépe se ona role hraje. Bob se měl co nejvíce podobat Robertovi. A stalo se, spojovaly je italské kořeny, vysokoškolské vzdělání, finanční zkušenosti, oba byli zadaní. Aby předešel incidentům ohledně odmítání obnažených tanečnic v nočních klubech, vymyslel si ženatý Robert pro svoji roli Boba snoubenku. Tu sehrála agentka Kathy Ertz.

Operace C-Chase, jako jedna z nejúspěšnějších tajných operací v historii vymáhání práva v USA

Po dlouhých a důkladných přípravách, psychologickém výcviku i nenápadné infiltraci samotného jména obchodníka Muselly, vystoupil Bob ze stínu jako spása pro zprávu finančních toků drogových bossů. Přes dva roky šplhal od nejmenších článků řetězce a nejen díky svým výkonům, které brilantně kryly nekalé praktiky, se dařilo. Svým klientům nabízel rovněž luxusní večírky, výlety osobním tryskáčem, přišel s výběrem toho nejlepšího pro práci i zábavu.

Juan Pablo Escobar
Juan Pablo Escobar v roce 1977. Zdroj: Volné dílo

Dostal se až do přízně Roberta Alcaina, pravé ruky nejznámějšího drogového bosse Escobary. Alcain Boba hrdě nazýval přítelem. Operace vyvrcholila domnělou svatbou Mazura (Muselly) a Kathy Ertz, na níž byli pozváni všichni, s nimiž spolupracovali. Byli tu členové kartelu i zkorumpovaní bankéři, Escobara sám však přítomen nebyl. Než si před oltářem řekli své „ano“, policie vrazila dovnitř a začala se zatýkáním.

Po akci

I přes úspěch své mise Mazur přiznává, že bezprostřední pocity byly smíšené. Úkol splnil a to byla jeho priorita, ale během let infiltrace poznal tyto zástupce nelegálního obchodu i jako milující otce či manžely. Svěřoval se jim a oni jemu, jejich vztah se stal osobnějším.

Mazur poté svůj příběh knižně vydal. Literární předlohy se následně chopil režisér Brad Furman, který roku 2016 přišel s filmem Infiltrátor, jenž se Mazurova scénáře úzce drží.

Mazur dodnes skrývá svoji tvář, je si vědom stále přítomného rizika krvavé msty drogových baronů. Chrání tak nejen sebe, ale především svoji rodinu. Přesto nelituje. Je si však vědom toho, že onen zátah, vedoucí ke stovce obžalob, svět drogového průmyslu nijak nesrazil na kolena. Přední zástupci byli nahrazeni dalšími a peníze se točily dál. Význam této akce ale spočíval v tom, ukázat veřejnosti, že zákon neklopí zrak. Pro drogové kartely se jednalo o ukázku toho, že spravedlnost se může zaměřit i na ně.

Zdroje: R. Mazur: Infiltrátor, Youtube/Zero Media

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: