Měšťanská beseda. Foto: Plzenoviny.cz

Rok 2019 v Měšťanské besedě: nový cyklus autorských čtení, koncertní turné i oblíbená divadla

V letošním roce uvede Měšťanská beseda úplně nový pořad s názvem Dnes čtu já, ve kterém přední čeští autoři představí své knihy. Po čtení bude následovat povídání s diváky a příležitostně také projekce filmů natočených podle literární předlohy. Na svém divadelním turné se v Měšťanské besedě zastaví zpěvačka Ewa Farna a se svou koncertní show přijede i další oblíbená herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Pódium Měšťanské besedy bude patřit také známým hercům a herečkám v nově uvedených, ale i osvědčených divadelních hrách. Výjimečnou událostí letošní sezóny bude Zahrada vzdechů – program sestavený z barokních kantát v podání Magdaleny Kožené a Collegia 1704.

Novinkou v programu Měšťanské besedy pro rok 2019 je cyklus Dnes čtu já, který nabídne příležitost potkat se s významnými českými autory. Diváci se dočkají čtení z vydaných knih i dosud nevydaných textů a těšit se mohou na diskuzi s autory. „Oproti tradičním autorským čtením v knihovnách a literárních kavárnách, která se orientují spíše na mladé či začínající autory, chceme divákům zprostředkovat setkání se známými i méně známými, avšak erudovanými autory beletrie a do budoucna i literatury faktu,“ vysvětlil Ivan Jáchim, jednatel společnosti MĚŠŤANSKÁ BESEDA PLZEŇ s.r.o. „Některá čtení budou doprovázet promítání filmů, které byly natočeny podle literární předlohy přítomných autorů,“ doplnil.

Jako první do Kina Beseda, kde se čtení budou konat, dorazí 15. února Josef Formánek. Divákům představí podivuhodné osudy o lásce, vině a smíření ze své zatím poslední knihy Dvě slova jako klíč a číst bude také strhující mrazivý příběh, který se skutečně stal, z knihy Umřel jsem v sobotu. Po diskuzi a přestávce bude následovat projekce filmu Úsměvy smutných mužů. Přesně o měsíc později Kino Beseda přivítá Miloše Urbana, který bude předčítat ze své novodobé utopie dvou století, jež spojuje postava hastrmana, bytost bez duše, toužící stát se člověkem. Součástí programu bude i promítání filmu Hastrman. A 19. dubna seznámí Emil Hakl návštěvníky se svými sloupky, které sám vybral, i s dosud nepublikovanými povídkami.

Měšťanská beseda bude mít co nabídnout i fanouškům hudby. 14. května tu zazpívá populární pěvecká hvězda Ewa Farna, která se v letošním roce rozhodla omezit venkovní a festivalová vystoupení a vydala se na komornější divadelní turné s názvem Málo se známe. 20. února v Měšťanské besedě oslaví skupina Hop Trop 40. výročí velkolepým koncertem s Věrou Martinovou. Po několikaleté koncertní pauze se do Plzně 13. března vrátí Petr Spálený & Apollo BandMiluškou Voborníkovou. Známé pecky, jako je Nafrněná, Kráva nebo 2-8-5, moderní popový zvuk a svébytná poetika, to vše zazní na koncertě jedné z nejoblíbenějších zpěvaček současnosti Barbory Polákové 20. října. A skutečnou hudební lahůdkou pro milovníky staré hudby bude 16. června večer italských barokních kantát z názvem Zahrada vzdechů, jímž provede slavná mezzosopranistka Magdalena Kožená společně se špičkovým barokním orchestrem Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse.

Pódium Měšťanské besedy se promění i v prkna divadelní. Představí se na nich například 30. ledna Jan Potměšil jako Richard III. (úvodní foto), 4. března Michal DlouhýMichaela Badinková jako rozcházející se manželé v divadelní adaptaci slavného filmu Scény z manželského života a 18. března Aleš Háma jako nevěrný manžel a příkladný lhář v zapletené komedii Můj nejlepší kamarád. 28. dubna Simona StašováKamilem Halbichem v komedii Vězeň na druhé avenue předvedou, co všechno se může vymknout z rukou a jak se zbláznit s notnou dávkou ironie a sarkasmu, a 12. května Jan Hrušínský jako jeden z povedené čtveřice řemeslníků přiměje diváky brečet smíchy ve zlodějské komedii Práskni do bot v režii Jana Hřebejka.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: