Foto: ZČU

Rok jedna pomůže studentům prvních ročníků vplout do univerzitního světa

Kreditní systém, zápočty, zkoušky, JIS karta, univerzitní knihovna, studentské organizace – to je pro studenty prvních ročníků nový svět. Pomoci jim zorientovat se na univerzitě a podpořit je v začátcích nové životní etapy je cíl nové akce Západočeské univerzity nazvané Rok jedna, která se uskuteční týden po zahájení semestru, v pondělí 1. října v univerzitním kampusu na Borech. Na studenty čekají užitečné informace, workshopy, filmová projekce, hudba, ale i stanování v kampusu.

„Přechod ze střední školy na vysokou může být provázen řadou problémů. Proto chceme studenty hned na začátku semestru seznámit s prostředím Západočeské univerzity, poradit jim, na koho se kdy mohou obrátit, a zodpovědět jejich dotazy,“ vysvětluje Pavla Hrabačková, vedoucí Informačního a poradenského centra, pod jehož hlavičkou se Rok jedna koná.

Studenti se dozvědí užitečné informace týkající se průběhu studia, výjezdů do zahraničí, zjistí, jaké služby univerzita poskytuje, seznámí se se studentskými organizacemi, ale čeká na ně i bohatý doprovodný program v podobě kulinářských workshopů, kurzů první pomoci, výroby japonských kokedam či prohlídek univerzitního kampusu. Ty budou probíhat od 15 do 17 hodin, přičemž každá bude mít jiného průvodce, a tím i trochu jiné zaměření. Hned při první prohlídce nebude studenty provázet nikdo jiný než rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Společně s ním si studenti prohlédnou univerzitní areál ze střechy Fakulty elektrotechnické.

V 16 hodin se bude v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara promítat film Nic není jako dřív (2017) režisérského tandemu Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské. Dokument uvede projekt KineDok a po něm bude následovat setkání a debata s tvůrci a expertem Informačního centra pro vzdělávání EDUin Bohumilem Kartousem o problémech současného vzdělávacího systému v ČR. Od 18:30 do 19:30 bude čas patřit slam poetry a v závěru dne si studenti budou moct užít hudební vystoupení kapely Broken.45 a DJs FalaFellas.

Největším lákadlem Roku jedna bude podle organizátorů možnost na kampusu přespat. Historicky poprvé tak na univerzitě vznikne stanové městečko.

„Věříme, že tato celodenní akce přiláká prváky, ale i studenty vyšších ročníků. Chceme, aby odcházeli s pocitem, že na naší univerzitě jsou lidé vstřícní a ochotní jim pomoct a že iniciativy studentů jsou tady vítány,“ přeje si Josef Schneider z organizačního týmu. Festival Rok jedna ZČU je součástí projektu ESF ZČU. Podrobnosti k akci najdou zájemci na facebookovém profilu události.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: