Zdroj obrázku: ČSÚ

Sčítání 2021: V  domácnostech Plzeňského kraje je stále 39 tisíc neodeslaných formulářů

Český statistický úřad dosud obdržel téměř 3,9 milionu elektronických sčítacích formulářů a 395 tisíc listinných. Přímo za Plzeňský kraj přes 205 tisíc elektronických a 23 tisíc listinných. Na své odeslání čeká v domácnostech v Plzeňském kraji dosud 39 tisíc formulářů.

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 končí 11. května, kdo se ještě nesečetl, má tak skutečně nejvyšší čas. „Naprostá většina obyvatel České republiky se v posledních týdnech už sečetla a všem jim za to děkuji. Stále jsou ovšem lidé, kteří svoji zákonnou povinnost nesplnili. Těm zbývají už jen poslední čtyři dny, aby se sečetli buď online, nebo vyplnili a odeslali listinný sčítací formulář, už opravdu není na co čekat,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nejpohodlnější je sečíst se přes internet prostřednictvím elektronického formuláře, který je k dispozici na webu scitani.cz nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Online sečtení je snadné, rychlé a bez nutnosti vidět sčítacího komisaře. Pro listinný formulář je stále možné si dojít na kontaktní místa sčítání, která jsou na 53 vybraných pobočkách České pošty v Plzeňském kraji a na Krajské správě ČSÚ v Plzni.

Od prvního sčítání lidí na našem území se počet obyvatel přibližně ztrojnásobil

V Plzeňském kraji bylo do domácností rozneseno 56 tisíc listinných formulářů, dalších 6,5 tisíce si občané vyzvedli sami na kontaktních místech. Sebraných listinných formulářů je aktuálně 23 tisíc, tedy 37 % z distribuovaných. Neodeslané formuláře tak u sebe má dosud 39 tisíc domácností. Tyto samozřejmě mohly a stále mohou vyplnit a odeslat online formulář. 

Z údajů o počtu odeslaných elektronických sčítacích formulářů a sebraných listinných sčítacích formulářů na 100 bytů za každou obec vyplývá, jaké je zapojení jednotlivých obcí do sčítání. Mezi malými obcemi jsou nejaktivnější Vísky, Mokrouše a Štítov. U obcí, ve kterých bylo identifikováno více než 500 bytů, jsou na prvních pozicích Zruč-Senec, Vochov a Bor. V kategorii, kterou představují obce s více než 3 000 byty, vynikají ve sčítání Tachov, Stříbro a Nýřany. 

Na opačné straně žebříčku jsou Chlum, Srní a Hradiště. Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů na 100 bytů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů. Nemusí to však znamenat slabší zájem o online sčítání u obyvatel, kteří v těchto obcích žijí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: