Foto: Caterings.cz

Silvestrovská oslava: Několik efektivních tipů pro skvělé jídlo a pití

Konec letošního roku se velmi rychle blíží a s ním samozřejmě i jeho poslední den. Už se nemůžete dočkat tradičního Silvestra? Možná máte objednánu chatu někde na horách, případně si užijete oslavu se svými nejbližšími v nějaké restauraci či doma. Silvestr je určitě jedinečným dnem a ať už budete slavit kdekoli, rozhodně se neobejdete bez skvělého jídla a pití. Že ještě netušíte, co by mělo na vaší tabuli být? To vůbec nevadí, protože vám v následujících řádcích dáme hned několik tipů. Podíváme se nejenom na tradiční dobroty, ale i na ty zdravé a nezapomeneme upozornit ani na nápoje, jež si poslední den v roce samozřejmě také zaslouží.  

Skvělé jídlo si hosté zamilují

V první řadě budete jistě myslet na to, že se budete chtít zavděčit vašim hostům. Ti mají různé chutě a milerádi si dopřejí nějakou tu specialitu. Určitě nechcete, aby se u stolu nudili, případně je postihly nějaké ty nepříjemnosti typu bolestí břicha a podobně. Vynikající volbou je především raut. Právě on patří mezi jakési tipy na Silvestra. Každý si může zobnout přesně to, na co má aktuálně chuť. Vyvarujete se jakéhosi vnucování konkrétního jídla většímu množství lidí. Čím bude raut bohatší, tím lépe jak pro vás, tak i pro samotné hosty. Nemusíte mít strach, že by si nevybrali.    

Tradiční slané pohoštění není složité

Jakýmsi srdcem celé oslavy Silvestra je bezesporu ochutnávka nejrůznějších slaných specialit. Člověk se těší, jaké nové chutě na silvestrovské párty pozná. K dispozici byste měli mít jek studený, tak i teplý raut. Moderní slané pohoštění zkrátka a jednoduše musí bavit, a to nejenom vás samotné. O co všechno si můžete v rámci studeného rautu dát? V první řadě musíme upozornit na tradiční uzené a klasické sýry, nakládaný hermelín nebo salámy a uzené či sušené maso. V rámci teplého rautu se podávají třeba rolády, řízečky či kuřecí křídla a špalíky. Vynikající jsou třeba i saláty, do nichž se přidávají krabí tyčinky. Alternativ je hodně a mnohé se řadí i do oblasti zdravého stravování.

Ve zdravém těle zdravý duch, a to i na Silvestra

Ano, k Silvestru mnohdy patří přejídání. Nejde ale o pravidlo, jehož byste se museli držet. Vždyť existuje také zdravé silvestrovské pohoštění, jehož zásad je třeba dostát. A co dobrého byste mohli připravit, případně si nechat přivézt? Tradičně jde o bohaté zeleninové mísy a saláty. Když se zelenina precizně nakrájí na zajímavé tvary, celek vypadá náramně. Už jen z takových okurek můžete vytvořit doslova a do písmene divy. V doplnění o papriky, rajčata, ředkve, mrkve a listové saláty, vypadá všechno náramně. Zeleninové saláty mohou doplňovat ty ovocné. K dispozici je dnes nepřeberná řada nejrůznějšího ovoce včetně toho exotického. Najdete zkrátka na silvestrovské pohoštění recepty, které budou skvělé. Mix ovoce, sorbetu či klasické zmrzliny stojí za to.     

Zdravá strava nemusí jít stranou!

Silvestrovská oslava se může klidně nést v duchu zdravého stravování. Pokud se ptáte, co servírovat místo chlebíčků, odpovědí najdeme spousty. Když už potřebujete onen tradiční tvar, pak není problém volit místo bílé veky klidně nějakou žitnou či celozrnnou. Skvělou volbou je také knäckebrot, jejž lze nazdobit dle potřeby. Vypadat může náramně. 

A co nápoje?

Jestli si uděláte oslavu bez alkoholu, nebo s ním, je už pouze na vás samotných. Ve většině domácností alkohol k oslavě prostě a jednoduše patří. Jen byste měli dodržovat staré známé pravidlo a nemíchat všechny nápoje. Výsledek by byl velmi nepříjemný. Středem vzornosti bude zcela určitě novoroční přípitek. Ten lze pojmout i hodně netradičně. Výbornou volbu představují mimo jiné i míchané nápoje. 

Zapojte i děti

Do silvestrovských oslav mohou být zapojené také děti. Ty starší stejně nebudu chtít jít spát, když uvidí plné stoly jídla a budou se těšit na ohňostroj. Přichystejte jim proto občerstvení na dětské party včetně dětského šampaňského a jiných dobrot. 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: