Martina Dobiášová. Foto: Archiv PaNaMo

Inscenace Sirenita: Tempo del Sogno přináší nový pohled na Dvořákovu Rusalku

v pondělí 20. května od 19 hodin se v Moving Station odehraje premiéra inscenace Sirenita: Tempo del Sogno, která přináší nový pohled na jedno z největších děl české operní tvorby – Dvořákovu Rusalku. Vypravěčská performance, jejíž součástí je relaxace se zpěvem a hudebními nástroj, vznikla v produkci spolku PaNaMo. Autorkou a zároveň jedinou interpretkou je Martina Dobiášová.

Sirenita: Tempo del Sogno je příběhem o víle, která touží po lásce člověka. Diváci se spolu s autorkou ponoří do zvukových vln a stanou se součástí příběhu. Čeká je i společná relaxace s hudbou. Během představení je možné sedět na židlích, ale i ležet na připravených matracích.

Hra vznikla u příležitosti Roku české hudby 2024, kdy slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany. Inscenace odkazuje k jinému velkému českému skladateli Antonínu Dvořákovi a jeho nejslavnější opeře Rusalka, která měla premiéru v roce 1901 v Národním divadle. Autorem libreta byl Jaroslav Kvapil.

Sirenita: Tempo del Sogno
Kostým a část dekorace. Foto: Archiv PaNaMo

„Bezprostředně vycházíme z prastarého mýtu o vodní bytosti, která touží po lásce člověka, ale vrstvíme na ni barvitou koláž dalších textů, příběhů, skladeb a útržků z každodenního života. Nový Rusalčin příběh vás nechá ulehnout do náruče vln a pak vás něžně stáhne pod hladinu. Do času snů. V nejtemnější hloubce, kde končí všechny vody světa, kam nedosáhne paprsek lidské mysli, je nesmrtelnost,“ zve performerka Martina Dobiášová.

Martina Dobiášová je performerka, lektorka se zaměřením na hlasové techniky a výchovnou dramatiku a terapeutka holistické hlasové terapie ve výcviku. Působí na pozici autorské a režijní. Její doménou je autorská divadelní tvorba a prorůstání dramatických forem do jiných žánrů. Dlouhodobě se zajímá o téma univerzálních příběhů a mytologie. Kromě klasického zpěvu má průpravu i v alternativních žánrech a prožitkovém využití hlasu. Pro spolek PaNaMo vytvořila a režírovala dvě scénická čtení o volbě povolání Ty se neztratíš a Měj se rád a dobře spi. Realizovala také řadu zážitkových workshopů.

Rusalka je zároveň pohádkou, jakou čtou rodiče dětem před spaním, může se proto stát, že část příběhu si diváci sami vysní. Budou se moci rozhodnout, jestli se ponoří do vlastní obrazotvornosti pomocí speciálních nástrojů a stanou se tak „součástí příběhu”, nebo budou dál sledovat představení v pozici diváků. Vše je dobrovolné. Je možné sedět na židlích, ale i ležet na připravených matracích. Organizátoři proto doporučují pohodlné oblečení.

Premiéra proběhne v pondělí 20. května. 2024 od 19:00 v Moving Station, Koperníkova 56, Plzeň. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: