Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Skialpinisté na Šumavě často riskují pokutu i vlastní život

Skvělé sněhové podmínky letošní zimy zaručují perfektní lyžařské zážitky. Na Šumavě toho využívají běžkaři, sjezdoví lyžaři a také skialpinisté. Až stovky skialpinistů týdně vyráží na Šumavu. Mnozí ale nectí zákony a vstupují do klidových zón, kde jim hrozí nejen pokuta, ale také zranění.

„Naši strážci slouží v této oblasti každý den a to i ve večerních hodinách. A prakticky denně se setkávají se skialpinisty z Čech, Bavorska a také z Rakouska, kteří vstupují do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná. Jsou to takzvaná klidová území, kde se vyskytují vzácní živočichové, jenž potřebují ke svému životu mimo jiné klid, obzvláště v zimním období,“ říká mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

„Někteří do těchto míst vstoupí nevědomky, a když je na to upozorníme, většinou nás poslechnou a vrátí se na značenou stezku, po které pokračují dál. To je ta lepší varianta, kdy nemusíme ani dávat pokuty. Bohužel se ale stále častěji setkáváme s lyžaři, kteří na naše upozornění nedbají a kromě slovních výhružek a vulgarismů nás klidně i fyzicky napadnou,“ vysvětluje vedoucí strážní služby v oblasti Plešného jezera Luděk Švejda. Právě na začátku února se odehrál jeden takový incident s rakouskými skialpinisty, kteří napadli strážce národního parku.

Tip na výlet: Od Špičáckého sedla k Černému jezeru a Bílé strži

„My primárně nechceme rozdávat pokuty. Nejdříve se snažíme návštěvníkům vysvětlit problém a domluvit jim. Na druhou stranu ale můžeme vyměřit pokutu na místě ve výši až 10 tisíc korun, pokud věc předáme do správního řízení, může se pokuta vyšplhat až do výše 100 tisíc korun,“ vyjmenovává Luděk Švejda. Hrozba pokuty přitom může být pro skialpinistu, který vstupuje do klidových zón, tím menším problémem. V některých případech mu totiž může jít i o život.

„Zrovna v oblasti hory Plechý se vytvořily nebezpečné převisy přes hranu skal nad Plešným jezerem a hrozí utrhnutím. Proto každý, kdo sejde ze značené trasy, ohrožuje minimálně sám sebe na zdraví nebo dokonce na životě,“ doplňuje tiskový mluvčí.

Klidové zóny v oblasti Plechého, Třístoličníku nebo Smrčiny jsou stanoveny z důvodu ochrany vzácných živočichů, například tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida a dalších. Všechna tato zvířata jsou totiž velmi citlivá na rušení zvláště v zimním období, kdy nemají k dispozici dostatek potravy. Proto co nejvíce šetří energií a každé jejich vyrušení může vést až k jejich úmrtí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru