Foto: Škoda JS

ŠKODA JS dodá nové díly pro ovládání reaktorů Dukovanské elektrárny za téměř 1 miliardu korun

Strojírenská společnost ŠKODA JS a.s., která patří mezi přední evropské společnosti v oboru jaderné energetiky, dodá v letech 2025 – 2028 nové sady pohonů regulačních kazet pro jadernou elektrárnu Dukovany. Jedná se o prvky horního bloku reaktoru, které zajišťují jeho stabilní výkon, případně umožňující regulaci.

Plzeňská firma na základě vítězství ve veřejné soutěži již uzavřela kontrakt, jehož hodnota se blíží 1 miliardě korun. Kompletní dodávka včetně opce se týká celkem 98 těchto strojírenských sestav. Ty jsou několik metrů dlouhé, z nerezové oceli, vyrobené s minimálními tolerancemi a vyžadující mimořádnou spolehlivost. Ze strany plzeňské firmy nejde o první dodávku. Do Dukovany už Škoda JS v minulosti dodala 116 kusů zařízení tohoto typu.

Škoda JS
Výroba pohonů regulačních orgánů/kazet určených pro reaktor VVER 440 ve výrobním závodě ŠKODA JS a.s. Plzni-Bolevci. Hmotnost jednoho pohonu (typově označovaného PRO-M) se blíží 1 tuně (915 kg) a celkem je v zasunutém stavu dlouhý přes 10 metrů. Foto: Škoda JS

„Pohony regulačních prvků určené pro systém kontroly a řízení reaktoru VVER 440 patří mezi naši důležitou sériovou produkci. Mimo Dukovany je dodáváme i do několik ukrajinských elektráren. Momentálně je připravena k expedici jejich sada do Rovenské jaderné elektrárny,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ŠKODA JS a.s. František Krček.

„Dodávky nových pohonů pro JE Dukovany jsou časově rozděleny do šesti samostatných etap počínaje rokem 2025. Jde o naši další významnou referenci a vzhledem k tomu, že se počítá s minimálně šedesátiletým provozem dukovanské elektrárny, je v případě našeho úspěchu ve veřejné soutěži pravděpodobné jejich pokračování,“ dodal místopředseda představenstva a obchodní ředitel ŠKODA JS a.s. Petr Altschul.

Místo, o kterém píšeme:

Zdroj: Škoda JS

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: