Foto: Pixabay

Skvělé tipy, jak využít jedlou sodu v domácnosti

Sáček jedlé sody je k nalezení téměř v každé domácnosti, ale často k jejímu využití dochází jen sporadicky při pečení. Přitom jsou její schopnosti doslova překvapivé.

Pokud se naučíte jedlou sodu (bicarbonu) používat, získáte za málo peněz hodně muziky. Tento nenápadný pomocník je natolik univerzální, že spolehlivě nahradí předražené čisticí prostředky a navíc vám ušetří i místo, které byste jinak využili na jejich skladování. Dalším benefitem hydrogenuhličitanu sodného, jak se jedlá soda odborně nazývá, je nulová ekologická zátěž pro přírodu. Nesmíme také zapomenout, že si soda dokáže poradit i s lehčími zdravotními obtížemi.

Pojďme si shrnout ty nejosvědčenější postupy, při kterých vám bicarbona spolehlivě pomůže. Vybrali jsme pro vás 10 rad pro všestranné použití pro úklid domácnosti a 5 tipů, které vám uleví.

Jedlá soda a úklid

1 – Chcete mít krásně čisté a lesklé nádobí? Stačí do prostředku na mytí nádobí přidat 1 – 2 lžičky bicarbony a nádobí bude znovu jako nové.

2 – Připálené hrnce nebo pánve lehce vyčistíte, když v nich chvíli necháte vařit roztok vody a jedlé sody. Na jeden litr vody stačí 5 lžiček sody, ale vždy záleží na stupni připálení.

3 – Znečistěný sporák, mikrovlnku, vanu, umyvadlo nebo dřez také jedlá soda hravě vyčistí. Stačí ji nanést na houbičku a nečistoty následně hravě odstraníte.

4 – Děti rády malují na zeď. Ať už jde o fixy, pastelky nebo voskovky a i s těmito protivníky si bicarbona poradí. Opět stačí sodu nanést na houbičku a zeď jemně vyčistit. Uvidíte, že i v tomto případě budete spokojeni.

5 – Chcete-li dostat skvrny z oblečení, použijte rovněž jedlou sodu. Přidejte přiměřené množství přímo k prádlu do pračky a po nečistotách, se kterými si prací prášek neporadil, nebude ani památky.

6 – Bicarbona oživí stříbrné předměty. Nejprve sodu smíchejte s vodou v poměru 1:3 a následně šperky houbičkou namočenou ve směsi jemně vyčistěte.

7 – Nevíte-li si rady s mastnými fleky na podlaze, nasypte sodu na skvrnu a poté flek drhněte kartáčem, dokud nezmizí. Místo nakonec opláchněte vodou.

8 – Miska s jedlou sodou zbaví lednici zápachu.

9 – Bicarbona také zajistí čisté WC. Nasypte přiměřené množství bicarbony přímo do toalety a sodu nechte několik hodin působit. Po spláchnutí budete mít WC jako nové.

10 – Vádí vám prorostlý plevel v zámkové dlažbě nebo na chodníku? Ekologicky a efektivně se ho zbavíte tak, že jej posypete jedlou sodou.

Jedlá soda a zdraví

1 – Jedlá soda spolehlivě zbavuje pálení žáhy. Její účinek je sice krátkodobý, ale uleví. Nicméně dlouhodobé užívání bicarbony se nedoporučuje.

2 – Bicarbona si hravě poradí se zápachem v podpaží. Stačí ji použít podobně jako tuhý deodorant, a to tak, že sodu smícháte půl na půl z vodou a vzniklou směs použijete k neutralizaci zápachu.

3 – Jedlá soda si také poradí se zápachem z úst. Použijte jednu lžičku na sklenku vody a směsí si propláchněte ústní dutinu. Soda pachy spolehlivě neutralizuje. Směs vody a sody ale zbytečně nepolykejte.

4 – Jedlá soda pomůže i suché pleti. Můžete si ji trochu přidat do koupele a pokud vás trápí suchá pokožka na obličeji, omývejte se vodou s trochou přidané sody.

5 – Soda dokonce pomůže i s bělením zubů. Jedenkrát měsíčně přidejte špetku bicarbony na zubní pastu a budete mít bílý chrup jako z reklamy. Srovnání před a po užití bicarbony můžete vidět na obrázku.

Uvedené rady patří k osvědčeným postupům, jak jedlá soda dokáže pomoci při úklidu a péči o tělo. Její využití je ale ještě daleko širší. V podstatě se dá použít při každém úklidu. Máte vlastní osvědčené postupy, při kterých jedlou sodu používáte?


Reklamní sdělení:

Jedlou sodu můžete využít na opravdu velké množství věcí, jednou nich je třeba i vyčištění sedačky sodou.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: