Slavnosti svobody 2018. Foto: Plzenoviny.cz

Slavnosti svobody nabídnou koncerty, soutěž parašutistů, výstavy i přímý přenos konvoje

Součástí Slavností svobody v Plzni, které se uskuteční od 3. do 6. května, je i bohatý doprovodný program. Letos vedle tradičních hudebních produkcí na náměstí Republiky, v amfiteátru za Obchodním centrem Plzeň Plaza a v rámci tábora 2. pěší divize v Křižíkových sadech nabídnou i koncert heavymetalové skupiny Sabaton v lochotínském amfiteátru, mezinárodní sportovní klání parašutistů v Borském parku či venkovní výstavu věnovanou Československé samostatné obrněné brigádě. Novinkou bude přímý přenos průjezdu konvoje vojenských historických vozidel na velkoplošnou obrazovku, která bude umístěna vedle pódia na náměstí Republiky.

Sabaton na Lochotíně doprovodí akademický sbor, předtím vystoupí Citron

Švédská heavymetalová skupina Sabaton se představí v lochotínském amfiteátru v sobotu 4. května krátce po 21. hodině za doprovodu čistě mužské části Českého akademického sboru, který se řadí k nejlepším evropským souborům svého druhu. „Kapela v minulosti vystupovala s různými muzikanty, orchestry i sólovými umělci, ale do něčeho takového se pouští poprvé,“ upozorňuje na výjimečné spojení kapely se sborem Jiří Daron z agentury Pragokoncert. Český akademický sbor bude kapelu Sabaton doprovázet jen na některých koncertech, poprvé to bude právě v Plzni. Před samotným koncertem Sabatonu zahraje legenda československého hard rocku a heavy metalu, česká hudební skupina Citron. Areál amfiteátru bude pro diváky otevřen od 18 hodin.

Cup of Freedom Pilsen představí špičku evropských parašutistů

Od pátku 3. do neděle 5. května obsadí plzeňský Borský park parašutisté. Soutěžit budou v klasické disciplíně sportovního parašutismu, přesnosti přistání. „Jde o divácky atraktivní soutěž, při níž se seskoky provádějí z výšky jednoho kilometru,“ upřesňuje Jan Bečka, předseda Aeroklubu Plzeň Bory, který je pořadatelem soutěže. Do požadované výšky bude parašutisty dopravovat vrtulník Eurocopter AS350B2. Startovat bude poblíž Borského parku. „Dění na obloze doprovázené lety vrtulníku bude téměř nepřetržité,“ upozorňuje Jan Bečka a dodává, že soutěž je koncipována jako třídenní, přičemž hlavní sportovní klání se uskuteční v sobotu a během nedělního dopoledne tak, že nezasáhne do začátku konvoje.  Účast potvrdili sportovci z Německa, Anglie, Polska, Finska, Nizozemí, Rakouska, Slovinska a Francie.  Soutěž je nyní zařazena do Českého poháru v parašutismu. Aeroklub usiluje o její zařazení do prestižní série World Cup.

Výstava Z Dunkirku do Plzně přiblíží příběh Československé samostatné obrněné brigády

V roce 75. výročí otevření druhé fronty ve francouzské Normandii si Plzeň venkovní výstavou ve Smetanových sadech připomene roli Československé samostatné obrněné brigády, zahraniční vojenské jednotky ve Velké Británii, jejíž bojové nasazení je spojeno s  přístavem Dunkerque (Dunkirk). Slavnosti svobody navštíví letos i jeden z příslušníků této brigády, dvaadevadesátiletý Josef Švarc, který se účastnil obléhání přístavu Dunkirk. Patřil tam k nejmladším vojákům.

„Boje Čechoslováků u Dunkirku se měnily mezi klidnými obdobími a prudkými střety. K jednomu z největších útoků, a pro naše vojáky byl úspěšný, došlo 28. října 1944. V obléhání pevnosti ale Němci kapitulovali až 9. května 1945, po celkové kapitulaci německé armády,“ připomíná autor výstavy Ivan Rollinger. Část expozice bude věnována takzvanému zvláštnímu kombinovanému oddílu, který byl z jednotky uvolněn v počtu zhruba 140 mužů a přidělen do 3. armády generála Pattona. Do Plzně dorazil 7. května a po dohodě s americkým velitelstvím byl umístěn v Kyšicích. Výstava potrvá od 2. do 30. května. 

vojáci
Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Rodinná soutěž bude o historii Československé samostatné obrněné brigády 

Tradiční soutěž pro rodiny s dětmi, která patří ke Slavnostem svobody, bude letos věnována historii této brigády. Půjde o interaktivní soutěžní klání, při kterém budou muset účastníci prokázat nejen vědomostní, ale i fyzické dovednosti. Akce je připravena na sobotu 4. května od 10 do 17 v trase od kempu za Plazou přes nábřeží řeky Mže, Rooseveltův most až na náměstí Republiky.

Komentované prohlídky Plzeň v dobách osvobození

Tematické komentované prohlídky Plzeň v dobách osvobození, které se v minulosti těšily velkému zájmu, připravilo Turistické informační centrum města Plzně i letos. „Přináší nejen informace týkající se roku 1945, ale také, jak se Plzeň měnila v poválečných letech,“ upřesňuje Irena Benešová, vedoucí informačního centra.

Návštěvníci uvidí na náměstí Republiky a na facebooku Slavností svobody přenos konvoje

Součástí pódia na náměstí Republiky bude velkoplošná obrazovka, která v daných sekvencích návštěvníkům prostřednictvím fotografií a filmového materiálu zprostředkuje neopakovatelnou a spontánní atmosféru oslav osvobození v roce 1990 a 1995. V neděli 5. května zde bude možné sledovat přímý přenos konvoje, stejně jako na facebookovém profilu Slavností svobody. „Chceme vyjít vstříc těm, kteří se z rozličných důvodů nemohou na přehlídku historické vojenské techniky, která je stěžejní, ale rovněž velmi populární součástí slavností, přijít podívat,“ dodává Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: