Zdroj foto: Vera / Adobestock.com

Jak správně sedět na kancelářské židli a předejít tak bolestem zad?

V dnešní době, kdy většina pracovních dnů probíhá v sedě, je klíčové věnovat pozornost ergonomii pracovního prostředí, zejména kancelářské židli, na které trávíme čím dál tím více času. Správné sezení není atomová věda a dá se naučit celkem snadno. V tomto článku se podíváme na to, jak si přizpůsobit židli a nabídneme vám pár praktických tipů, jak správně sedět.

Nejprve si správně nastavte židli a stůl

Prvním krokem ke správnému sezení je nastavení výšky kancelářské židle a stolu. Sedadlo by mělo být nastaveno tak, aby nohy byly ploché na zemi a kolena tvořila pravý úhel. Ruce by zase měli odpočívat na stole bez „zvýšeného” ramene, což pomáhá udržovat správnou polohu.

Podpořte bederní část

Kvalitní kancelářská židle by měla poskytovat dobrou podporu pro dolní část zad. Ergonomický tvar opěrky by měl kopírovat přirozenou křivku páteře a pomáhat udržovat ji ve správné pozici i při delším sezení. Pokud nedisponujete opěrkou, dá se pořídit ergonomický bederní polštář, který plní stejnou úlohu.

Nastavte si monitor

Může se zdát, že monitor se samotným sezením nemá nic společného, ale má, a dokonce více než se může zdát. Umístění monitoru je klíčové pro prevenci bolestí krku a zad. Obrazovka by měla být v úrovni očí, což podporuje rovné držení hlavy a minimalizuje namáhání krční páteře, což si málokdo uvědomuje.

Opěrka hlavy pomůže námaze krku

Pro ty, kdo tráví hodně času na počítači, je důležité mít židli s nastavitelnou opěrkou hlavy. Tato funkce pomáhá udržovat správný postoj krku a prevenci bolestí hlavy. Při dlouhém sezení bez ní krk začíná nepříjemně tuhnout a jakýkoliv pohyb je čím dál tím více nepříjemný, občas dokonce téměř nemožný. Proto tento bod rozhodně nepodceňujte.

Umístěte správně klávesnici s myší

Pravděpodobně dvě nejpoužívanější pomůcky při práci s počítačem by na našem seznamu neměly chybět. Obě by měly být umístěny na úrovni, která umožní přirozené a pohodlné položení rukou. Klávesnice by měla být umístěna tak, aby lokty tvořily pravý úhel, což minimalizuje stres na ramena a zápěstí.

Pravidelné přestávky a pohyb

Ke správnému sezení patří paradoxně i to, že byste neměli sedět příliš dlouho. Doporučuje si dělat pravidelné přestávky a během nich se alespoň trochu protáhnout. Nezůstavejte tedy v jedné pozici zbytečně dlouho a snažte se, pokud je to možné, hýbat.

Nyní již víte téměř vše, co potřebujete k tomu, abyste seděli správně. Ergonomické kancelářské židle umožňují tzv. dynamické sezení. Více se dočtete zde!

Správné sezení je naprosto důležité pro vaše zdraví a celkovou pohodu. I když se to nemusí projevit hned, můžete si tak pomoci od budoucích zdravotních problémů, které mohou být opravdu nepříjemné. A k tomu stačí jen dodržovat pár základních pravidel.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: