Zdroj obrázku: Seregam / Shutterstock.com

Stavíte či rekonstruujete? Na tyto tři dřevěné produkty určitě nezapomeňte!

Čeká vás stavba nebo rozsáhlejší rekonstrukce? Pak určitě přemýšlíte nad různými materiály, které použijete. Hodně oblíbené jsou zejména ty dřevěné. I u nich jde cena postupně nahoru, a tak není od věci přesně zjistit, co vlastně budete potřebovat a kde vlastně tyto dřevěné materiály využijete. My se v následujících řádcích podíváme podrobněji na některé, jež se využívají na stavbě asi nejčastěji. Každý z nich má svá specifika, jež se bezesporu vyplatí alespoň zmínit.

OSB desky jako stavební klasika

Jestliže hledáte klasické stavební desky, pak se vyplatí vsadit na OSB desky. Jde v podstatě o dřevěné pláty, které jsou vyrobené lisováním menších kousků dřeva. Třísky jsou k sobě dokonale přilepené a slisované tak, že vytvoří velkou desku. Ta je maximálně pružná, vyznačuje se větším formátem a také pružností. Pochopitelně je i poměrně levná oproti masivním deskám. Ty nelze takto jednoduše tvarovat a není možné dostat je v podobných formátech. OSB desky se hodí na podbití pod zateplení nebo při řešení podkroví a podobně.

Moderní palubky

Palubní desky se vyznačují především specifickou drážkou, díky které jdou jednoduše dohromady. Mohou se vyrábět z různých dřevin. Velmi oblíbené jsou levné smrkové palubky, nicméně poslední dobou si lidé hodně pořizují v této podobě také známý sibiřský modřín. Obě dvě dřeviny vypadají náramně, takže si své místo v domácnosti bezesporu najdou. Zapomenout přitom nemůžeme ani na terasová prkna v této podobě.

KVH hranoly na nosné konstrukce

Potřebujete nějakou nosnou konstrukci, tady už je třeba volit trámy, případně KVH hranoly nebo podobný materiál. masivní dřevo zpravidla vydrží a dokáže odolat velké hmotnosti a tlaku, který je s ní spojený. Opět je možné vybírat celou řadu různých dřevin, z nichž se hranoly vyrábějí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: