Strašit nebo nestrašit děti čertem? Pro předškoláka může být přítomnost čerta traumatizující
Blíží se den, kdy se do ulic měst a vesnic vypraví Mikuláš se svým doprovodem. Hodným dětem nadělí něco dobrého, ale k těm zlobivějším už tak štědrý nebude. Na ty největší uličníky čeká čert, který si s nimi zcela jistě poradí. Jenže tak jednoduché to zas není.
Čert na malé děti? Raději s mírou
Z postavy čerta má strach většina malých dětí a nezáleží na jejich svědomí ani na tom, že třeba sedmileté děti už vědí, že jde o převlečeného člověka. Dětská mysl není natolik vyzrálá, aby si ve chvíli, kdy Mikuláš, čert a anděl vstoupí před dveře, uvědomila, že ve skutečnosti žádný postih nebo únos nehrozí. Některým dětem stačí pouze pohled na čerta a není schopné přednést jinak výborně naučenou básničku.
Přehnané strašení čertem může v dětech vyvolat dlouhodobé trauma. Obzvláště malé děti do šesti let by neměly být setkání se strašidelným čertem zbytečně vystavovány. Předškoláci nejsou schopni pochopit, co se doopravdy děje, a to ani v případě, že jsou přítomni rodiče, kterým bezmezně věří. Pokud plánujete na předškoláka poslat Mikuláše se svým kompletním doprovodem, měl by být čert spíše veselý a laskavý a rozhodně by neměl dávat najevo, že si dítě může vzít s sebou do pekla.
Ani děti školou povinné ještě zcela nechápou, jak svět funguje a přestože vědí, že se za maskou čerta skrývá třeba soused, jejich myšlenkové pochody mohou lehce sklouznout k velkému fantazírování i strachu. Prvňáčci a druháčci jsou ještě velice citliví na negativní zážitky a stresová situaci jim může způsobit problémy se spánkem nebo noční pomočování, tak proč riskovat.
Kdy má čert smysl?
Dítě kolem osmého roku věku už nastalou situaci celkem chápe. Přestože se čerta může stále bát, setkání s ním již nebude tak traumatizující, strach bude spíše vedlejším produktem nevšedního zážitku a dítě si odnese pozitivní zkušenost. Větší děti se na nadílku těší a setkání s čertem berou jako dobrodružství nebo hru.
U větších dětí nemusí být 5. prosinec pouze o nadílce. Dětská fantazie je kouzelná, tak nechte promluvit jejich představivost a tvořte s dětmi masky, vyprávějte jim příběh opravdového Mikuláše a večer se s nimi jděte projít do ulic, kde budete hledat tu nejlépe převlečenou mikulášskou výpravu.
Když se na to jde s rozumem
Myslete na to, že 5. prosinec by měl být hlavně o zábavě. Poučným faktorem pro děti by se měla stát myšlenka, že za dobré chování přijde odměna. Postava čerta má v dětech vzbuzovat přirozený respekt a zároveň by je měla nenásilně připravit na stresové situace, kterým dříve či později budou vystaveny.
Pokud se celá akce pojme s rozumem, děti budou mít na mikulášský večer hezkou vzpomínku.
Věděli jste, že..
- Mikuláš je skutečnou historickou postavou. Narodil se v roce 270 a celý život zasvětil pomoci druhým. Po své smrti byl prohlášen za světce.
- Původ Mikulášova čertovského doprovodu je nejasný. Podle jedné pověsti se Mikuláš utkal se samotným ďáblem a ten jej dodnes pokorně doprovází. Jiné vysvětlení je v Mikulášově životě, protože mnoho času strávil na pomezí Asie a Afriky a je možné, že jedním z jeho průvodců byl černoch.
- Postava anděla začala doprovázet Mikuláše až po čertovi, a to nejspíše proto, aby byl čert symbolizující zlo vyvážen symbolem dobra.
Podívejte se (raději bez dětí) na ty nejděsivější čerty z Rakouska:
A jak jste na tom vy? Posíláte na děti čerty?