Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Strašit nebo nestrašit děti čertem? Pro předškoláka může být přítomnost čerta traumatizující

Blíží se den, kdy se do ulic měst a vesnic vypraví Mikuláš se svým doprovodem. Hodným dětem nadělí něco dobrého, ale k těm zlobivějším už tak štědrý nebude. Na ty největší uličníky čeká čert, který si s nimi zcela jistě poradí. Jenže tak jednoduché to zas není.

Čert na malé děti? Raději s mírou

Z postavy čerta má strach většina malých dětí a nezáleží na jejich svědomí ani na tom, že třeba sedmileté děti už vědí, že jde o převlečeného člověka. Dětská mysl není natolik vyzrálá, aby si ve chvíli, kdy Mikuláš, čert a anděl vstoupí před dveře, uvědomila, že ve skutečnosti žádný postih nebo únos nehrozí. Některým dětem stačí pouze pohled na čerta a není schopné přednést jinak výborně naučenou básničku.

Přehnané strašení čertem může v dětech vyvolat dlouhodobé trauma. Obzvláště malé děti do šesti let by neměly být setkání se strašidelným čertem zbytečně vystavovány. Předškoláci nejsou schopni pochopit, co se doopravdy děje, a to ani v případě, že jsou přítomni rodiče, kterým bezmezně věří. Pokud plánujete na předškoláka poslat Mikuláše se svým kompletním doprovodem, měl by být čert spíše veselý a laskavý a rozhodně by neměl dávat najevo, že si dítě může vzít s sebou do pekla.

Ani děti školou povinné ještě zcela nechápou, jak svět funguje a přestože vědí, že se za maskou čerta skrývá třeba soused, jejich myšlenkové pochody mohou lehce sklouznout k velkému fantazírování i strachu. Prvňáčci a druháčci jsou ještě velice citliví na negativní zážitky a stresová situaci jim může způsobit problémy se spánkem nebo noční pomočování, tak proč riskovat.

Krampus
S takovým čertem na dítě rozhodně nechoďte. Foto: Pixabay

Kdy má čert smysl?

Dítě kolem osmého roku věku už nastalou situaci celkem chápe. Přestože se čerta může stále bát, setkání s ním již nebude tak traumatizující, strach bude spíše vedlejším produktem nevšedního zážitku a dítě si odnese pozitivní zkušenost. Větší děti se na nadílku těší a setkání s čertem berou jako dobrodružství nebo hru.

U větších dětí nemusí být 5. prosinec pouze o nadílce. Dětská fantazie je kouzelná, tak nechte promluvit jejich představivost a tvořte s dětmi masky, vyprávějte jim příběh opravdového Mikuláše a večer se s nimi jděte projít do ulic, kde budete hledat tu nejlépe převlečenou mikulášskou výpravu.

Když se na to jde s rozumem

Myslete na to, že 5. prosinec by měl být hlavně o zábavě. Poučným faktorem pro děti by se měla stát myšlenka, že za dobré chování přijde odměna. Postava čerta má v dětech vzbuzovat přirozený respekt a zároveň by je měla nenásilně připravit na stresové situace, kterým dříve či později budou vystaveny.

Pokud se celá akce pojme s rozumem, děti budou mít na mikulášský večer hezkou vzpomínku.

Věděli jste, že..

  • Mikuláš je skutečnou historickou postavou. Narodil se v roce 270 a celý život zasvětil pomoci druhým. Po své smrti byl prohlášen za světce.
  • Původ Mikulášova čertovského doprovodu je nejasný. Podle jedné pověsti se Mikuláš utkal se samotným ďáblem a ten jej dodnes pokorně doprovází. Jiné vysvětlení je v Mikulášově životě, protože mnoho času strávil na pomezí Asie a Afriky a je možné, že jedním z jeho průvodců byl černoch.
  • Postava anděla začala doprovázet Mikuláše až po čertovi, a to nejspíše proto, aby byl čert symbolizující zlo vyvážen symbolem dobra.

Podívejte se (raději bez dětí) na ty nejděsivější čerty z Rakouska:

A jak jste na tom vy? Posíláte na děti čerty?


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: