Foto: Techmania

Strasti letních prázdnin aneb Jak zajistit péči o děti. Populární jsou příměstské tábory

V promyšlenou vojenskou strategii se v nejedné rodině proměňuje kalendář na letní měsíce, kdy je třeba minimálně na 62 dnů vyřešit péči o děti. Aby se nenudily, aby se jim nic nestalo, aby… abyste mohli do práce odcházet v klidu, můžete se nechat inspirovat našimi tipy.

  • K ruce si vezměte kalendář a den po dni se zamyslete nad tím, co se v daném období nabízí
  • Vyznačte si, které dny kde potomky máte a v kolik je nutno je přivézt/odvézt
  • Plán dejte dohromady společně. Zeptejte se dětí, co by je bavilo, čemu by se rády věnovaly
  • Nezapomeňte, že byste o prázdninách měli strávit nějaký čas s dětmi společně! 

Prarodiče a širší rodina

Hlídací babičky a dědečkové bývají nejlepší volbou. Zkuste se poptat i v širší rodině. Nabídněte na oplátku pomoc s vymyšlením programu a samozřejmě nabídněte finanční kompenzaci nákladů spojených třeba s výlety, vstupným či dopravou. Inspiraci můžete bez obav hledat na slevových portálech.

Kamarádi, ale i rodiče spolužáků

Zapojte kamarády nejen své ale i svých dětí. Bez obav se můžete poptat rodičů kamarádů svých dětí, jak mají vyřešené léto. Může to být oboustranně výhodné! Střídavé hlídání spřátelených dětí je vždycky veselejší. Dětem pomůžete přes léto udržet vazby ze školních lavic, navíc se mezi sebou snáze zabaví. Poptat můžete i profesionální chůvu a zvážit, zda by nebylo možné se o náklady podělit.

Příměstské tábory

Příměstské tábory jsou fenoménem posledních let, který každoročně využívá čím dál tím více rodičů; ráno dítě odvezete, v odpoledních hodinách si jej vyzvednete. „Zaměření aktivit je nespočet a velkou výhodou může být, že se vaše ratolest nejen pobaví. Příměstské tábory totiž organizují rozličné instituce od hasičů po zoologické zahrady. Jsou ideální příležitostí pro začlenění dětí do nových sociálních skupin, podporu jejich koníčků či pro rozvoj pohybové aktivity,“ říká Jana Štefková. Její slova potvrzuje i Jan Štěpán z plzeňského Techmania Science Center, které pořádá příměstské tábory již 7 let: „Jen za poslední tři roky se počet dětí na našich příměstských táborech zvýšil o 20 %, letos u nás přivítáme téměř 400 dětí.“ Děti z plzeňského regionu si v rámci Techmanie mohou vybrat hned ze čtyř různých zaměření. „Garantujeme, že u nás se děti nebudou nudit. Programy se nesou v duchu chytré zábavy; nechybí vědecké zážitky, nahlédneme do hlubin Vesmíru i tajů lidského těla,“ slibuje Jan Štěpán.

techmania
Foto: Techmania

Techmania Science Center v Plzni letos připravila tradiční program pro děti na letní prázdniny. V průběhu července a srpna se tak zájemci mohou těšit na čtyři různá tematická zaměření příměstských táborů, jako jsou: Základna MARS1; Skalpel, prosím; Ty jsi číslo! nebo Auta, lodě, roboti.

Programy jednotlivých táborů jsou vždy propojeny s celým areálem Techmanie, kde budou děti využívat nejrůznější exponáty k plnění úkolů. Vyzkouší si také pokusy v laboratořích a dílnách, pobaví se u filmů ve 3D Planetáriu a dozví se vše o Zemi a ostatních planetách sluneční soustavy během projekce Science On a Sphere®. Nebudou chybět ani oblíbené vědecké show, na kterých Techmaniaci profesionálové dětem ukážou výbuchy tekutého dusíku nebo je připraví na přežití na Marsu! 

Týdenní tábor pro jedno dítě stojí 3 000 korun. Cena zahrnuje program od pondělí do pátku vždy od 8:00 do 16:00, ale také stravování v průběhu dne. Více informací naleznete na www.techmania.cz.

Prázdninový provoz

„Prázdniny jsou paradoxně spojeny také se starostmi  rodičů se zajištěním svých nejmenších. Například provoz mnohých mateřských škol bývá  v tomto období omezen. Je to ale případ od případu a doporučujeme se proto porozhlédnout po okolních školkách, jelikož některé z nich  nabízejí provoz i v době prázdnin,“ upozorňuje pedagožka Jana Štefková a doplňuje: „U starších dětí mohou rodiče využít rozmanité nabídky prázdninových kurzů či programů připravených regionálními domy dětí a mládeže.“ Projděte internet, nahlédněte do regionálních skupin na Facebooku a diskuzních fór pro rodiny z vašeho města.

Letní tábory

Letní tábory jsou v Česku dlouhodobě oblíbenou letní aktivitou pro děti a mladé. 86 % současných českých rodičů dětí do 18 let uvádí, že alespoň jedno jejich dítě se tábora již účastnilo nebo jej tam plánují poslat v budoucnu. Pouze 14 % českých rodičů o účasti svých dětí na táborech neuvažuje,“ uvádí předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Při výběru tábora vždy respektujte přání svých dětí; délka pobytu, zaměření tábory i to, zda by raději nejely třeba poprvé s kamarádem. Je to přeci klasika, na kterou nezapomíná! 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: