Stres před novou prací? Naučte se 3 způsoby, jak se s ním vypořádat!

První den v nové práci může být pro nás paralyzující. Nevíme, co můžeme v novém prostředí očekávat. Požadavky, úspěchy, vztahy mezi zaměstnanci – navzdory obrysům na pohovoru mohou být jen obláčkem naší vlastní fantazie. V kombinaci s našimi obavami týkajícími se našich vědomostí, dovedností nebo zkušeností mohou vytvořit stresující výbušnou směs. Jak se s tím vypořádat?

Zapracujte na svém sebevědomí

Zvýšený stres před novými situacemi může být způsoben nízkým sebevědomím. Pokud se považujete za nekompetentního a s malými vědomostmi (ačkoli se zdá, že fakta jsou v rozporu s těmito tvrzeními), pak můžete mít malé sebevědomí. V této situaci potřebujete více zapracovat na svém sebevědomí, nenechat se zahnat do víru svých nejtemnějších myšlenek tváří v tvář novým výzvám.

Nejprve si udělejte seznam svých silných a slabých stránek. Chceme přece znát celý obraz a ne se násilím „vybělit“. To Vám umožní udržet rovnováhu. Když stále pochybujete o své hodnotě, podpořte každou dovednost fakty. Například „jsem usilovný“ by podpořilo výrok „poslední úlohu jsem udělal přesně a včas“, nebo „protože pozorně kontroluji své účty, zachytil jsem chybu a zaplatil jsem méně.“ K seznamu se můžete vrátit kdykoli to budete potřebovat. Když nevidíte, že tyto metody dávají nějaké výsledky, zkuste se poradit s odborníkem. Budete překvapeni, kolik dobrého to pro Vás může udělat!

Pozorujte své myšlenky místo toho, abyste se do nich zapojovali

Lehké k přemýšlení a těžší k uskutečnění. Toto je ostatně mantra, kterou opakují všichni guruové meditace. Je známo, že nové místo a výzvy zrychlují mozek, který naplno produkuje nové myšlenky. Mnozí z nich budou málo optimističtí: „Nestihneš to“, „Pravděpodobně nikdy nesplníš bonusové standardy“, „Nezaplatí ti včas“, „Co když tato společnost zkrachuje?“.

Necháte-li se vtáhnout do témat, která vám říká vaše mysl, spustíte cyklus stresu. A tomu se chcete vyhnout. Proto je nejlepší pokusit se oddělit od přetrvávajících myšlenek. Jak to udělat? V první řadě se zaměřte na své okolí. To, co je vedle vás, co vidíte/cítíte/dotýkáte se/slyšíte, je skutečné. Myšlenky jsou jen výplodem vašeho mozku – mohou a nemusí být pravdivé.

Vždy zkontrolujte svého zaměstnavatele!

Strach z nového zaměstnání může zvýšit vaši nejistotu o důvěryhodnost Vašeho budoucího zaměstnavatele. Koneckonců, jak víte, jestli mu můžete důvěřovat? Pro pěkné oči určitě ne! Mezi pohádky můžete také vyjmout cokoli ze způsobu, jakým mluvíte během pohovoru. Je přece mnoho lidí, kteří si osvojili umění krásného vyjadřování, manipulace a „přibarvování reality“.

Zkontrolujte si svého zaměstnavatele dříve, než se s ním setkáte! Portál Work Or Not Vám umožní zkontrolovat, zda je daná firma důvěryhodná. Stačí, když do vyhledávacího pole zadáte název společnosti a zjistíte, jaké názory na ni mají zaměstnanci. Pozitivní hodnocení v Work Or Not Vám dává jistotu, že zaměstnavatel je důvěryhodný. Stres o první den v nové práci a mnohé další věci tedy můžete hodit za hlavu!


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: