reklamní prostor
Foto: Tichý svět

Tichý svět nabízí pomoc sluchově postiženým v celém Plzeňském kraji

V České republice žije zhruba půl milionu osob se sluchovým postižením, pro které může být běžná komunikace se slyšícím světem větší či menší překážkou. Právě pro ně existuje již od roku 2006 nezisková organizace Tichý svět, jejímž posláním je propojování světa slyšících se světem neslyšících. Jedním z deseti krajů, ve kterých společnost působí, je i Plzeňský kraj, kde v sadech Pětatřicátníků v Domě techniky u pomníku generála Pattona sídlí naše pobočka. Klienti mohou organizaci oslovit kdykoliv skrze kontakty na webových stránkách nebo na Facebooku. Každé úterý a čtvrtek mezi 9:00 a 16:00 za námi mohou přijít přímo na pobočku.

reklamní prostor
reklamní prostor

Jak vypadá taková běžná spolupráce s klientem očima konzultantky z Tichého světa?

„Na naši pobočku přišel klient pan A., který nemohl přijít na to, proč mu chodí nižší výplata, než jaká mu byla při nástupu do práce slíbena. Bylo pro něj složité komunikovat se zaměstnavatelem, který neuměl český znakový jazyk, a tak jsem mu doporučila službu online tlumočení a přepisu – Tichou linku. Ukázali jsme si, jak se dá díky Tiché lince volat, že ji může používat jak na mobilu, tak v počítači nebo tabletu, a pan A. měl velkou radost, protože nic takového neznal. 

Spojil se tedy prostřednictvím tlumočníka se svým nadřízeným a zjistil, že se část jeho výplaty strhává na splácení dluhu, který mu vznikl. Tato informace pana A. velice překvapila, protože vůbec nevěděl o tom, že někde dluží. Společně jsme postupně přišli na to, jak situace vznikla, a on se rozhodl ve splácení pokračovat. Probrali jsme spolu, jak se vyrovnat s nižším příjmem, a vysvětlili si, jak by měl pan A. hospodařit, než bude jeho finanční závazek zaplacen.

Naše setkávání trvalo několik měsíců a v rámci konzultací jsme se věnovali převážně zlepšení finanční gramotnosti. Pan A. podnikl několik praktických kroků, například si vytvořil tabulku pravidelných příjmů a výdajů. Právě tato tabulka mu pak v jeho dalším nakládání s penězi velice pomohla a dluh postupně splatil, což vedlo k radosti z vyššího příjmu do domácího rozpočtu.

reklamní prostor

Díky této zkušenosti měl pan A. lepší představu o tom, jak s penězi nakládat i do budoucna, aby se už nedostal podobných problémů. Naši spolupráci opouštěl s tím, že jeho finanční gramotnost je jednoznačně lepší, a on by nerad situaci z minulosti opakoval. Rozloučili jsme se s dobrým pocitem, že je pro něj jednodušší komunikace se slyšícími osobami díky používání Tiché linky, a zároveň cítí větší jistotu v nakládání se svými financemi.“

Tichý svět sociální rehabilitaci, odborné sociální poradenství a tlumočnické služby. V rámci sociální rehabilitace poskytuje klientům podporu v širokém spektru jejich zájmů. Pomáhá jim například při komunikaci s různými úřady, když hledají práci, připravit se na pohovor, s procesem nástupu, při hledání koníčků, zájmů, se zlepšením počítačové gramotnosti, ale i v činnostech čistě zájmových/osobních, např. v procesu, kdy si chtějí nechat udělat tetování nebo třeba zařídit svatbu. V odborném sociální poradenství se organizace zaměřujeme na problematiku podpory při vyřizování sociálních dávek různého typu, řešení dluhové problematiky apod. Dále nabízí tlumočnické služby, které umožňují osobám se sluchovým a kombinovaným postižením snižovat bariéry a s lepším porozuměním komunikovat se slyšícími lidmi. Služba navíc podporuje samostatnost klientů při komunikaci se slyšící společností. Je poskytována převážně online, prostřednictvím Tiché linky, ale také fyzicky.

Tichá linka vznikla jako reakce na zásadní nedostatek fyzických tlumočníků českého znakového jazyka v ČR. Jedná se o systém online tlumočení a přepisu mluvené řeči do textu. V praxi jde o tlumočení či přepis v reálném čase prostřednictvím internetového spojení s tlumočníkem/přepisovatelem. Klient se spojí s tlumočníkem skrze videohovor nebo s přepisovatelem prostřednictvím chatovacího okna. Služba je zdarma a je k dispozici každému člověku s poruchou sluchu, který má chytrý telefon, tablet či notebook s web kamerou a internetové připojení. Tichá linka po celé republice spolupracuje s úřady, nemocnicemi a dalšími institucemi, kde jsou zdravotníci připraveni a proškoleni nabídnout příchozím neslyšícím možnost komunikace přes Tichou linku na jejich místní technice. Neslyšící tak může přijít na úřad a dorozumět se i bez svého vlastního zařízení.

Pokud byste, Vy či kdokoliv ve vašem okolí, potřebovali využít podpory a služeb plzeňské pobočky, neváhejte Tichý svět kontaktovat.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: