Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Tipy, jak uspořit za topení před zimou

Současná energetická krize doléhá na všechny. Vysoké ceny za elektřinu a plyn nutí, v souvislosti s blížícím se chladným obdobím, firmy i jednotlivce přemýšlet, jak za energie uspořit. Nečekejte na zimu a začněte uvažovat nad opatřeními, která vám pomohou se vypořádat zejména s drahým vytápěním.

Tipy na okamžitá řešení vedoucí k úspoře

Existuje několik způsobů, jak můžete v podstatě okamžitě snížit spotřebu energie za vytápění a nebude to znamenat žádné výrazné zásahy do domácnosti. Neporadíme vám, abyste si vzali další svetr a teplé ponožky. Stačí, když se rozhlédnete po svém domě. Co byste mohli udělat lépe, abyste s teplem lépe hospodařili?

Péče o radiátory

Máte-li radiátory u zdí, pečlivě je umyjte či vysajte, a to dělejte pravidelně. Usazený prach může bránit průchodu tepla. Stejně negativně působí záclony či závěsy, které radiátory zakrývají. Před radiátorem by také neměl stát nábytek, pokud ale tento neduh nelze vyřešit jeho přemístěním, mezera mezi topným tělesem a nábytkem musí být minimálně 10 centimetrů. Topení také pravidelně odvzdušňujte.

Za radiátory doporučujeme instalovat izolační hliníkovou fólii, která odráží teplo do místnosti. Dosáhnete tím větší efektivity vytápění za menší náklady.

radiátor
Radiátor by měly zůstat nezakryté. Foto: Pixabay

Správný systém větrání a práce s teplem

Krátké, ale intenzivní vyvětrání, je ten nejlepší způsob, jak získat v místnosti čistý vzduch s co nejmenšími tepelnými ztrátami. Rychlé vyvětrání totiž tolik neochlazuje stěny, případně podlahu. Před zimou také zkontrolujte okna a dveře, zda dobře těsní. Investice do nového těsnění není nijak nákladná.

Pokud v zimě svítí slunce, pusťte jeho paprsky dovnitř, aby pomohly ohřát místnost. Na noc naopak zatahujte závěsy nebo rolety i tam, kde nespíte, čímž zabráníte zbytečnému úniku tepla. Ideální jsou samozřejmě venkovní rolety. Také zavírejte dveře v místnostech s různými teplotami.

Nastavení termostatů a bojleru

Domácnost zbytečně nepřetápějte, hrozící nedostatek plynu jde ruku v ruce s vysokými cenami. Nastavte si termostaty na automatickou regulaci teploty. Netopte v noci, ani když nejste doma. Nastavte si termostaty tak, aby začaly topit, než budete vstávat či před vaším příchodem z práce.

Máte-li bojler, zkontrolujte, zda je nastavena teplota na 50 až 60 °C. Více není skutečně potřeba.

plyn
Energetická krize se týká zejména plynu. Foto: Pixabay

Tipy na řešení s dlouhodobým efektem

Cesta k úsporám vede i investicemi do opatření, která zásadním způsobem pomohou snížit spotřebu energie za vytápění.

Zateplená fasáda domu

Ať už jde o rodinný nebo panelový dům, správně zateplená fasáda patří k nejvýznamnějším krokům k velkým úsporám. Nejedná se sice o nejlevnější řešení, ale pomoci vám mohou různé dotační programy. Investice se však během několika let vrátí v podobě nižších faktur za vytápění.

Další zdroje vytápění

Krbová kamna s výměníkem nebo kotle na tuhá paliva jsou dalším možným řešením, jak přečkat zimu bez závislosti na dodávkách plynu či drahé elektřiny. Investice do takového opatření se opět v průběhu několika let vyplatí. Širokou nabídku kamen i kotlů skladem a za skvělé ceny naleznete na e-shopu akoupelnyatopeni.cz, kde můžete uspořit až 60% z ceny oproti běžným prodejcům. Alternativně lze pořídit klasická krbová kamna, která mohou během zimy sloužit jako doplněk k primárnímu zdroji vytápění.

Výměna kotle

Nové kondenzační kotle mají až o 20 % vyšší účinnost oproti starším typům, což může v případě rodinného domu znamenat velké úspory. Kotel nezapomeňte pravidelně servisovat.

Moderní okna

Dobře těsnící okna s trojskly představují skvělý izolační mechanismus. Máte-li v domácnosti okna stará například dvacet a více let, uvažujte právě o této investici.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: