Měšťanská beseda. Foto: Plzenoviny.cz

To nejlepší ze současné francouzské filmové produkce v Kině Beseda

7 dní a 7 filmů. Tak bude letos vypadat přehlídka snímků, které patří k tomu nejzajímavějšímu, co  v letošním a loňském roce ve francouzském filmu vzniklo. Od 20. do 27. října 2018 bude Kino Beseda promítat francouzské snímky, které byly nominované na filmové ceny a sklízely úspěchy na festivalech, u filmových kritiků i u diváků.

Podzimní přehlídka francouzských snímků se v Kině Besedě stala už tradiční akcí. Letos budou mít plzeňští filmoví fanoušci opět možnost vidět to nejzajímavější ze současné francouzské kinematografie.

7 dní francouzského filmu zahájí Rock’n Roll (úvodní foto), inteligentní komedie o stárnutí, která je částečně autobiografickým příběhem herce a zároveň režiséra Guillauma Caneta, jehož manželku zahrála jeho skutečná partnerka Marion Cotillardová. „Náš mediální obraz často neodpovídá tomu, jací doo­pravdy jsme. Marion má image sladké a laskavé ženy, kterou opravdu je, ale lidé by byli překvapení, kdyby vě­děli, že žije absolutně naplno, umí si dupnout a někdy je docela užvaněná. Jsem jí opravdu vděčný, protože bez její ochoty udělat si ze sebe legraci by projekt vůbec ne­měl smysl,“ říká Guillaume Canet. „Chtěl jsem si pohrát s naším mediálním obrazem a s naší slávou, předstírat, že pootevíráme dveře a… většinu věcí si vyfabulovat. A tím se z dokumentu logicky stala fikce.“

Následovat ho bude výjimečný snímek Bratři Lumiérové, sestavený ze 108 krátkých snímků, které vynálezci kinematografie před více než 120 lety vytvořili. „50 vteřin dlouhé filmy jsou precizně zrestaurované a dovolí divákům zažít stejný úžas, jaký vyvolávaly v počátcích filmové tvorby,“ vysvětluje Denisa Mračnová, manažerka Kina Beseda. Pásmo snímků není jen svědectvím o technickém pokroku přelomu 19. a 20. století, ale přináší nezapomenutelný pohled na Francii a svět na počátku moderní doby.

Přehlídka bude pokračovat romantickou komedií Láska bez bariér o tom, jak se nenapravitelný sukničkář pokusí svést mladou ženu předstíráním, že je na invalidním vozíku. A pak se beznadějně zamiluje. Vážnější téma řeší film Střídavá péče o sporech mezi rozvedenými rodiči, který získal ceny Stříbrného a Zlatého lva na festivalu v Benátkách a stal se i vítězným snímkem na letošním Febiofestu. Divácky úspěšný životopisný film Gauguin líčí život francouzského malíře na exotickém ostrově Tahiti, kde potkal svoji ženu a múzu. Celkem 10 nominací na filmové ceny César si vysloužila komedie Dokud nás svatba nerozdělí od režisérů filmu Nedotknutelní o tom, co všechno se může stát při organizaci luxusní svatby. Přehlídku 7 dní francouzského filmu zakončí příběh z konce 1. světové války Na shledanou tam nahoře, který posbíral 5 filmových cen César a zvítězil také na festivalu v San Sebastiánu.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Vstupenky v ceně 99 korun jsou v prodeji na www.mestanska-beseda.cz a na předprodejním místě na náměstí Republiky 41 nebo v Měšťanské besedě, Kopeckého sady 13 v Plzni.

Program 7 dní francouzského filmu

20. 10. 17:00 Rock’n Roll
21. 10. 17:00 Bratři Lumiérové (2016)
22. 10. 19:15 Láska bez bariér (2018)
24. 10. 19:15 Střídavá péče (2018)
25. 10. 19:15 Gauguin (2018)
26. 10. 18:00 Dokud nás svatba nerozdělí (2017)
27. 10. 17:00 Na shledanou tam nahoře (2017)


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: