Trápí vás nachlazení a úporný kašel? Zkuste čaj z podběle
Podběl lékařský je bylina v Evropě hojně rozšířená. Tato rostlina se u nás po dlouhé zimě objevuje v přírodě jako jedna z prvních. Můžete se s ním setkat snad všude – na loukách, pasekách, rumištích nebo okolo polních a lesních cest.
Léčebné využití podběle
Podběl patří mezi naše tradiční léčivé rostliny a využívá se na běžná nachlazení. Poradí si s úporným kašlem, zánětem průdušek i plic. Uvolňuje hleny a podporuje normální funkce horních cest dýchacích. Pomáhá také při bronchiálním astmatu.

Způsob užití podběle
Užívají se jak květy, tak listy. Čerstvé květy se sbírají za suchého počasí v březnu a dubnu. Listy pak následovně od konce května do července. Jak už tomu u bylin bývá, ani podběl by se neměl užívat dlouhodobě, ale maximálně čtyři až šest týdnů v roce. Obsahuje totiž škodlivé alkaloidy. Zároveň by se čaji měly vyhnout těhotné, kojící ženy a děti a užívat podběl pouze ve směsi, nikoli samostatně.
Příprava podbělového čaje není žádná věda
Výluh se připravuje obdobně jako ostatní běžné bylinkové čaje. Do hrnce nasypeme přibližně 2 – 3 lžičky sušených podbělových květů, listů nebo jejich směsi a zalijeme 250 ml studené vody. Následně přivedeme k varu, odstavíme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Po přecezení můžeme čaj osladit medem a ještě teplý vypijeme.
Čaj je velmi vhodný nejen při nachlazení a nemocech horních cest dýchacích, ale také jej lze podávat při již zmíněném astmatu.