Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Trápí vás nachlazení a úporný kašel? Zkuste čaj z podběle

Podběl lékařský je bylina v Evropě hojně rozšířená. Tato rostlina se u nás po dlouhé zimě objevuje v přírodě jako jedna z prvních. Můžete se s ním setkat snad všude – na loukách, pasekách, rumištích nebo okolo polních a lesních cest.

Léčebné využití podběle

Podběl patří mezi naše tradiční léčivé rostliny a využívá se na běžná nachlazení. Poradí si s úporným kašlem, zánětem průdušek i plic. Uvolňuje hleny a podporuje normální funkce horních cest dýchacích. Pomáhá také při bronchiálním astmatu.

podběl
Podběl lékařská. Foto: Pixabay

Způsob užití podběle

Užívají se jak květy, tak listy. Čerstvé květy se sbírají za suchého počasí v březnu a dubnu. Listy pak následovně od konce května do července. Jak už tomu u bylin bývá, ani podběl by se neměl užívat dlouhodobě, ale maximálně čtyři až šest týdnů v roce. Obsahuje totiž škodlivé alkaloidy. Zároveň by se čaji měly vyhnout těhotné, kojící ženy a děti a užívat podběl pouze ve směsi, nikoli samostatně.

Příprava podbělového čaje není žádná věda

Výluh se připravuje obdobně jako ostatní běžné bylinkové čaje. Do hrnce nasypeme přibližně 2 – 3 lžičky sušených podbělových květů, listů nebo jejich směsi a zalijeme 250 ml studené vody. Následně přivedeme k varu, odstavíme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Po přecezení můžeme čaj osladit medem a ještě teplý vypijeme.

Čaj je velmi vhodný nejen při nachlazení a nemocech horních cest dýchacích, ale také jej lze podávat při již zmíněném astmatu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: