Foto: mariaku / Shutterstock.com

Trekingová obuv: Materiály svršku v hlavní roli

Mít kvalitní trekingovou obuv se rozhodně vyplatí. Ideální je nejenom na túry, ale hodí se i pro kratší procházky přírodou. Chůze po nezpevněném terénu je specifická a vyžaduje dokonalý došlap nohy. Ten je zajištěn volbou bot s vysoce kvalitní podrážkou a také materiálem svršku. Právě on by měl dokonale chránit nohu před jakýmikoli povětrnostními podmínkami. Pojďme se tedy na materiály svršku podívat mnohem podrobněji. Ještě před tím se ale podíváme na další aspekty této nelehké volby. 

Co si promyslet předem?

V první řadě je dobré znát náročnost terénu, do kterého se budete pouštět. Důležitá je také hmotnost zátěže, již budete mít na sobě. V neposlední řadě nelze zapomínat ani na počasí. Pocit z výletu musí být maximálně komfortní. Obecně je třeba říct, že čím členitější terén bude, tím je třeba mít pevnější boty. Treková obuv určená pro vysokohorské túry je značně specifická.   

Základní materiály svršků

Mezi základní důležité rady, jak vybrat trekovou obuv, se řadí volba správného materiálu. Jsou v podstatě tři. Každý je do značné míry specifický. 

Kůže jako klasika

Velmi trvanlivým materiálem je bezesporu kůže. Je schopná dokonale odolávat jak mechanickému poškození, tak i vlhkosti. Důležité je především její pravidelné ošetřování. Bohužel je ale poněkud méně prodyšná. Po výletu se musí boty, jejichž základem je kůže, dokonale vysušit.  

Kůže s membránou

Vám zajistí, že se k noze nedostane žádná vlhkost. Boty budou dokonale nepromokavé. Pro aktivní turistiku není lepší volby.  

Syntetika v mnoha podobách

Vybírat je možné z mnoha lehkých a velmi odolných materiálů. Zpevnění noh je i v takovýchto botách optimální. Takovouto obuv je nutné pravidelně opatřovat impregnací. Není od věci kombinovat textilie s membránou. Vlastnosti bot tak budou skvělé.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru