Foto: Freepik

Uhlí k pohodlnému topení

Mezi nejvíce využívaná pevná paliva v domácnostech i podnicích patří uhlí. V poslední době si mnoho lidí oblíbilo nákup pytlovaného, protože s ním šetří svůj čas. Přečtěte si o pohodlí, které vám pytlované uhlí nabízí.

Co je to uhlí?

Uhlí je hořlavá hornina, která se v současnosti těží i v České republice. Jak jeho název napovídá, je tvořeno převážně prvkem jménem uhlík. K němu se přidávají ještě vodík, kyslík, síra a další. Od nejvyššího stupně prouhelnění známe řadu antracit, hnědé, černé uhlí a lignit. S větším obsahem uhlíku souvisí i vyšší výhřevnost. Pokud máte odolné topné zařízení, můžete pro zkrácení doby pro vytopení místnosti přidat i kovářské uhlí.

Důvody pro výběr pytlovaného uhlí

Tou nejvíce čistou a komfortní formou nákupu je pytlované uhlí uložené na paletě. Ideální službou je i dovoz až před bránu vašeho domu. Je to zcela bezprašný způsob při srovnání se sypaným uhlím. To musíte navíc pracně uskladnit do vyhrazené místnosti. Balené uhlí si lépe přenesete do čistého místa skladování a přímo až ke kamnům. Převoz v zimě a střídání teplot může zapříčinit kondenzaci vody v pytli, proto si jej předem doneste k topeništi a otevřete pro vyschnutí. Pak můžete přikládat v naprosté čistotě.

Ve kterých kotlích a kamnech využijete uhlí?

Uhlím se zatápí ve všech kotlích a kamnech, u kterých to výrobce přímo doporučil vzhledem k tepelné odolnosti. Nutná je i mechanická stálost, protože jde o tvrdší horninu. Běžně se v domácnostech používají dva typy topných zařízení. Jsou to automat s podavačem nebo klasický kotel nebo kamna na ruční přikládání. Od toho se odvíjí i frakce, kterou používáte.

Jaké velikosti baleného uhlí seženete?

Pytlované uhlí zakoupíte v několika velikostech. Faktorem pro výběr je rozměr vhodný pro vaše topeniště. Nejmenší kousky do 2,5 cm potřebuje automatický kotel. Nazývají se u hnědého uhlí ořech 2, černé má pojmenování hrášek. Pojmenování ořech 1 se užívá pro oba druhy a maximální rozměr je 4 cm. Tyto rozměry jsou vhodné pro kamna. Největší kostku s rozměry od 4 do 9 cm, a ta je pro zatápění v klasických kamnech a roštových kotlích.

Potřebujete pytlované uhlí?

Chcete zažít komfort se zatápěním a skladováním? Zkuste zakoupit pytlované uhlí na e-shopu Optimtop.cz. Tam naleznete bohatý výběr hnědého i černého pytlovaného uhlí ve všech dostupných velikostech. Pokud potřebujete radu ještě před samotným výběrem, na infolince vám pomohou. Doprava je po celé České republice zdarma.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: