Kaplička v Černicích. Foto: Plzenoviny.cz

V plzeňské diecézi se při Noci kostelů otevře na 150 míst

Noc kostelů proběhne v pátek 24. května 2019. I letos se můžeme těšit jak na tradiční prohlídky interiéru kostelů, tak na netradiční zážitky v rámci bohatých doprovodných programů při Noci kostelů konaných po celé diecézi. Zpřístupní se místa i běžně nedostupná, po Plzni bude jezdit historický trolejbus s hudebním doprovodem během jízdy.

Celkově je do Noci kostelů v plzeňské diecézi zatím zapojeno 144 objektů, číslo stále roste, i v porovnání s minulými roky.

Tipy letošní Noci kostelů v Plzeňském a Karlovarském kraji

Raritou letošní Noci kostelů bude například možnost prohlédnout si kostel, který zatím ještě nestojí. Františkánská farnost v Plzni na Lochotíně zve všechny návštěvníky k seznámení se s místem, kde by měl v budoucnu stát nový farní kostel. Bude zde představen celý projekt a možnost o něm diskutovat.

Ve spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky se v 19.00 hodin po Plzni rozjede historický trolejbus, který bude zadarmo rozvážet cestující a přibližovat je k programům konaným v rámci Noci kostelů. Uvnitř bude hrát na kytaru biskup František, vystřídá se také s hudebním duem Švejk (lidové písně s harmonikou). Jízdní řád a trasa trolejbusu jsou k dispozici v brožuře (viz níže).

Do Noci kostelů se každý rok zapojují i necírkevní organizace. Například v rámci spolupráce s obcemi bude letos otevřena kaplička v Plzni – Černicích (úvodní foto), která patří městu. Přítomný kněz u této příležitosti požehná místním obyvatelům.

Zájemci o setkání s biskupem Tomášem se mohou přijít podívat třeba na nově otevřený kostel ČCE v Přešticích a na hradní kapli ve Švihově. Kromě toho pan biskup navštíví také kostely v Klatovech, Nýrsku, Bezděkově a Dolní Lukavici.

Za zmínku stojí možnost navštívit bývalou vězeňskou kapli soudu v Klatovech, kde bude od 21.45 hodin možnost zúčastnit se diskuze s vězeňským kaplanem Blažejem Pelánem.

V Karlovarském kraji stojí za navštívení například kostel Božského srdce Páně v Chebu, bude to totiž jedna z posledních možností. Jelikož pozůstatky tohoto kostela musí ustoupit novým účelům, bude se zde konat „rozlučková párty“. Na místě bude možné dozvědět se něco o poutavé historii místa, kde byl v minulosti například boxerský klub.

V Lokti jsou poutníci zváni na benefiční koncert C-moll pro loketské zvony, které z kostela kdysi zmizely a nepodařilo se je dosud nikde vypátrat.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: