Foto: MMP

V Plzni byla odstraněna pěticípá hvězda ze střechy bývalého výboru KSČ

Symbolickým odstraněním pěticípé hvězdy, která byla od roku 1989 uložena na střeše budovy tehdejšího Krajského výboru Komunistické strany Československa na Americké 42, vyvrcholil v Plzni celodenní happening k třicátému výročí listopadových událostí.

Na tři desítky akcí konaných v centru města pod názvem Cesta svobody si během dne nenechalo ujít kolem sedmi tisíc lidí, kolem dvou tisíc Plzeňanů pak v podvečer sledovalo odstranění hvězdy. Hlavním místem oslav se staly improvizovaná „Plzeňská kavárna“ na Anglickém nábřeží, Hyde Park na náměstí Republiky a právě bývalé sídlo KV KSČ. Lidé diskutovali s přímými účastníky tehdejších akcí, sledovali koncerty, výstavy, vzpomínková setkání, umělecké instalace, téměř 300 rodin s dětmi prošlo i naučně zábavnou stezku. Na řadě míst bylo cítit pohnutí lidí ze vzpomínek na dané události, emotivně působila vyprávění aktivních účastníků tehdejších událostí. Silný vizuální moment pak v lidech při odstraňování hvězdy vyvolala doprovodná projekce v režii Michala Cabana.

Komunistické zločiny: Johann Dick - německý občan zabitý pohraniční stráží

„Chtěl bych vám všem, kteří jste přišli, poděkovat. Poděkovat za to, že jste svou dnešní účastí ukázali, že Plzeňané stojí za hodnotami svobody a demokracie. Tak, jako jsme v roce 1945 vítali Američany, avšak 40 let jsme o tom nemohli mluvit, tak vítáme svobodu, možnost svobody slova, shromažďování, demokracii samotnou, a to jako jednu z klíčových hodnot, ve kterou věříme. I do budoucna chceme, aby naše země byla svobodná a demokratická, a aby se takto rozvíjela i naše Plzeň,“ poděkoval Plzeňanům primátor Martin Baxa. Podle primátora mají velké události na samém počátku vždy konkrétní lidi, kteří našli odvahu a v okamžicích, kdy ještě nebylo jasné, co se stane, neváhali a postavili se do čela protikomunistických postojů. Právě s nimi se potkávali Plzeňané během dne na různých místech a právě z jejich úst si mohli vyslechnout autentické vzpomínky.

Jedním z nejpůsobivějších momentů dne se stalo odstranění pěticípé hvězdy z Americké 42. O tom, že se nachází na střeše této budovy, město vědělo. Veřejnost si jí začala víc všímat díky rozvoji technologií, kdy jsou na internetu běžně dostupné letecké snímky, na nichž je patrná. Podle fotografií byla na objektu umístěna od roku 1951 do roku 1989. „Podle našich informací ji položili na střechu studenti v závěru roku 1989, tedy v době, kdy se v Plzni konaly demonstrace, a to proto, aby nebyla vidět,“ přiblížila Jana Komišová z Magistrátu města Plzně. Hvězda, jejímuž pádu přihlížely dva tisíce lidí, bude převezena do objektu DEPO2015, kreativní zóny, která je pilířem udržitelnosti projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Město spolu s uměleckou sférou v Plzni zváží, jak s ní dále naložit.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: