Foto: M. Votavová, plzen.eu

V Plzni odstraní rudou pěticípou hvězdu ze střechy bývalého výboru KSČ symbolicky 17. listopadu

Plzeň se definitivně zbaví rudé pěticípé hvězdy, která se v 80. letech minulého století tyčila na budově tehdejšího Krajského výboru Komunistické strany Československa na Americké 42 a po sametové revoluci zůstala ležet na střeše objektu. Stane se tak 17. listopadu 2019 od 17:30 jako součást celodenního projektu Cesta svobody, jímž si město připomene 30. výročí pádu totalitního režimu.

„Sametová revoluce rudou hvězdu, tedy symbol, s nímž je ztotožňován komunismus, zneviditelnila tak, že zůstal na střeše budovy ležet do doby, než jej objevily nové technologie. Každý uživatel internetových map si jej může prohlédnout, když hledá tuto konkrétní adresu. Třicáté výročí listopadových událostí je jedinečnou příležitostí, jak se s pozůstatkem komunistické éry navždy vypořádat. Pomůže nám s tím Michal Caban, v jehož umělecké režii se hvězdy neopakovatelným způsobem navždy zbavíme,“ uvedl Martin Baxa, primátor města Plzně.

Funkcionalistická budova bývalého sídla KV KSČ na Americké 42, která není v současné době využívána, se při příležitosti 30. výročí od 14. do 17. listopadu mimořádně otevře veřejnosti. Neziskové organizace Johan a PaNaMo zde připravily pestrý program Zúročení, který reflektuje třicet let demokracie a svobody prostřednictvím umělecké tvorby. Návštěvníci se setkají s výtvarným uměním, divadlem, tancem, filmem, diskusemi a architektonickými prohlídkami budovy.

„Program reprezentuje tvorbu a postoje těch, kteří podstatnou část svého života žijí v demokratických poměrech. Nechceme jen vzpomínat a plácat se hrdinsky po ramenou, ale stimulovat živou současnou tvorbu a tvořivost,“ řekl Roman Černík, ředitel centra Johan.

Úvodní foto: Votavová Milada, fotoalbum.plzen.eu, 25. 1. 1990

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: