Foto: ZČU

V Plzni tisknou dobrovolníci ochranné pomůcky pro zdravotníky

Dobrovolníci z Plzně a okolí se rozhodli ve spolupráci se Správou informačních technologií města Plzně pomoci v boji proti epidemii koronaviru. Na 3D tiskárnách začali vyrábět nedostatkové ochranné štíty pro lékaře a pracovníky sociálních služeb, o které je v současné době obrovský zájem. Pracovníci Správy informačních technologií města Plzně poskytli dobrovolníkům k využití městské 3D tiskárny, zajištují materiál nutný k výrobě pomůcek a také koordinují jejich distribuci. V současné době se již podařilo doručit do sociálních služeb a ordinací lékařů na čtyři stovky štítů, další budou následovat.

Na výrobu štítu je nutné vytisknout součástky na 3D tiskárně, ty jsou poté kompletovány s plexisklem a gumou k upevnění masky na obličej. Ochranný štít slouží pro opakované použití, zdravotníci dostávají návod, jak jej správně udržovat. „Momentálně vyrábíme na 12 tiskárnách. Štíty poté kompletujeme v zázemí SIT Portu městského technologického parku v Cukrovarské ulici, odkud je dále distribuujeme. Budeme se snažit vyrobit tolik štítů, kolik bude v našich silách, ale máme omezené možnosti z hlediska kapacity dobrovolníků i materiálu na výrobu pomůcek, který je velmi obtížně k sehnání. Aktuálně máme materiál na několik stovek štítů, uvidíme, jak se situace vyvine do budoucna,“ vysvětlil ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

Odborníci z Fakulty elektrotechnické ZČU se podíleli na vývoji respirátoru CIIRC RP95

Na úplném počátku výroby ochranných štítů v Plzni stáli dobrovolníci z komunity SIT Port a Centra robotiky při Správě informačních technologií města Plzně, poté se okruh zapojených lidí začal postupně rozšiřovat. „Chtěl bych poděkovat spoustě lidem, jmenovitě Tomášovi Haberovi, lektorovi Centra robotiky. Schůzka s ním nám dala jistotu, že můžeme výrobu rozjet, ale samozřejmě všem dalším dobrovolníkům, kteří mají doma 3D tiskárny a neváhají obětovat celé dny, aby pomohli. Díky patří také dodavatelům nedostatkového materiálu, ten platíme sami, ale najdou se i podnikatelé, kteří materiál zdarma věnují, například společnost Member s.r.o. z Hořovic. Děkujeme také Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy a Střední průmyslové škole dopravní Plzeň, jež se zapojily do tisku, a Gymnáziu a Střední odborné škole Rokycany za zapůjčení dalších 3D tiskáren. A v neposlední řadě patří velké díky komunitě 3D tiskařů v čele s panem Průšou, který uvolnil zdarma návod k výrobě štítů. Je to opravdu týmová práce v podstatě na celorepublikové úrovni a musím říct, že tuto iniciativu zdravotníci nesmírně oceňují, leckdy jsou až dojati, jak jsou lidé solidární, jak se dokázali spojit,“ uvedl ředitel úseku SIT Port Správy informačních technologií města Plzně Tomáš Cholinský.

Dobrovolníci samozřejmě vítají mezi sebe další zájemce, kteří by mohli pomoct s 3D tiskem komponentů nebo případně dodavatele materiálu, jež by mohli zajistit náplně do 3D tiskáren PET-G, potřebná jsou i plexiskla a dírkové pružinky na uchycení. Kontaktní osobou je Tomáš Cholinský, [email protected].

Aktivita Správy informačních technologií města Plzně rozšiřuje kapacitu výroby ochranných štítů, které pro město Plzeň vyrábí s pomocí dobrovolníků i Západočeská univerzita.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: