Foto: Mantrovníci promo

Ve skvrňanské knihovně zazní mezi knihami mantry a písně pro duši – rozhovor

V Obvodní knihovně Skvrňany už v sérii Koncerty mezi knihami zahrálo mnoho různých písničkářů, písničkářek nebo skupin. Koncertů by se dalo napočítat na čtyři desítky. Zazněl folk, rock, country, dokonce i jazz, swing a další žánry. Ale zatím nikdy mantry. 

To se změní 19. listpadu 2019, kdy mezi knihy přijede David Breitar a Mantrovníci. Zahrají a zazpívají písničky pro duši, které potěší srdce a uklidní mysl. S Davidem Breiterem jsme připravili krátký rozhovor nejen o tom, kdo jsou to Mantrovníci a na co se na koncertě můžete těšit.

Můžete čtenářům přiblížit, kdo jsou to Mantrovníci?

Jednou mě někdo oslovil „pane Mantrovníku“ a mě se to líbilo a tak vznikl název Mantrovníci. Nejsme ale kapelou v pravém slova smyslu, děláme společné zpívání takže všichni jsou „účinkující“ i díky tomu je každé zpívání jiné a originální. Spousta lidiček s námi hrálo, hrají a jistě další budou hrát.

Jak hrajete dlouho?

První zpívání proběhlo na Nový rok 2001, takže tento Silvestr budeme začínat 20 rok mantrování.

Proč jste se vlastně zaměřili na mantry a duchovní písně?

Ovlivnila mě cesta do Indie, pak už nebyla jiná možnost.:-)

Co to vlastně je mantra?

Je to na delší povídání, je totiž rozdíl mezi mantrou a bhadžanem. Určitě vysvětlím na zpívání.

Jak si skladby do repertoáru vybíráte?

Převážná část skladeb je vlastní, jak české tak i mantry (vlastní melodie), a také převzaté písně zpíváme vlastně po svém, nelze něco přesně napodobovat, si myslím. Pravda je, že máme zpěvník plný tradičních indických bhadžanů, časem jsme ale začali hrát více těch vlastních, proto uvádím tento poměr.

Mohou si vás zájemci poslechnout i v klidu svého domova? Máte nějaké CD?

CD nebo kvalitní nahrávky jsou v plánu, pracuji na tom, ale je to na spoustu let práce, ukázky máme na YouTube. Mám přes 120 vlastních písní. Na našich stránkách www.gajatri.net jsou k dispozici nahrávky ze zpívání, videa, také tam najdete překlady indických manter a spoustu dalších věcí. Podobně jsme v posledních letech aktivní i na facebooku Mantrovníci.

Na co se mohou návštěvníci koncertu v Obvodní knihovně Skvrňany těšit?

Můžete se těšit na zajímavý průřez naším repertoárem. K dispozici budou zpěvníčky, takže nevím jestli jste to v Knihovně již měli, všichni budete mít možnost se přidat svým zpěvem. Nemusíte, můžete.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: