Foto: Plzeňský kraj

Vedení kraje uctilo památku Jana Palacha

Právě dnes, tj. 16. ledna 1969 se mladý student Jan Palach upálil v Praze na Václavském náměstí na protest proti režimu. Svým činem se stal symbolem protestu národa. Tichou vzpomínkou uctili jeho památku také členové krajské rady, a to symbolicky u Památníku obětem komunistického teroru v centru Plzně.

„Zejména v době, kdy jsme svědky ruské agrese na Ukrajině, si připomínejme takové hrdiny, jakým byl mladý student ekonomie Jan Palach. Rozhodl se radikálním způsobem upozornit společnost na nutnost změny. Ačkoli jeho čin samotný se v režimu neodrazil, poukázal na to, že i jedinec může být symbolem protestu národa a jeho probuzení,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták ke vzpomínce.

Jan Palach pocházel z rodiny cukráře. Vystudoval gymnázium v Mělníku. Nebyl vzhledem ke svému židovskému původu přijat na studia filozofie a musel nastoupit ke studiu oboru zemědělská ekonomie. Poté, co se účastnil mnoha protestů proti režimu, které nevedly ke změnám politiky, přemýšlel, jak probrat veřejnost z letargie, do které se propadala. Rozhodl se proto ve čtvrtek 16. ledna 1969 v odpoledních hodinách na protest zapálit přímo v horní části Václavského náměstí v Praze. Následkům popálenin na 85 procentech těla podlehl po třech dnech v nemocnici.

Zdroj: Plzeňský kraj

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: