Foto: Grafia

Letošní Veletrh práce a vzdělávání proběhne konečně naživo

Stovky pracovních míst z celého Plzeňského kraje, desítky vystavovatelů a skvělý celodenní program už desátým rokem nabídne prestižní Veletrh práce a vzdělávání pod názvem Klíč k příležitostem, který se tradičně koná v Plzni – tentokrát 12. dubna 2022 v TJ Lokomotiva v Úslavské ulici na Slovanech. Každoročně jej navštíví 2 500 – 3 000 lidí, letos se v souvislosti s ukrajinskými událostmi očekává ještě větší návštěvnost. Pořadatel akce, plzeňská společnost Grafia, tradičně spolupracuje s významnými partnery na trhu práce v regionu (Úřad práce, krajská pobočka v Plzni, Pakt zaměstnanosti, HK ČR, ZČU, AIVD ČR).

„Máme radost, že se konečně mohou zaměstnavatelé a zájemci o práci potkat naživo,“ říká Jana Brabcová, jednatelka pořádající společnosti Grafia. Zájem o vystavování na veletrhu je velký. I když některé firmy v Plzeňském kraji skončily, na trhu práce je stále převis nabídky pracovních míst – na každého uchazeče o zaměstnání připadají minimálně 3 volná místa. Podíl nezaměstnaných v kraji koncem února 2022 činil 2,9 %, což bylo celkem 11 897 osob. Počet hlášených volných pracovních míst se zvýšil na 36 083.

Na trhu stále chybí některé profese, za které jsou podniky ochotny zaplatit nejen vysoké mzdy, ale také náborové příspěvky ve výši 50 000 Kč. Mezi ně se řadí například CNC operátoři a programátoři, ale také seřizovači, lékaři, zdravotnický a ošetřující personál.

Náboroví pracovníci se snaží brand svého zaměstnavatele výrazně odlišit jiných a nabídnout benefity zaměstnancům přímo na míru. Zkracuje se pracovní doba, samozřejmostí je home office, sick days, prostory pro příjemné trávení přestávek a další kreativní nápady, jak vyvažovat pracovní a soukromý život.

„Poslední 2 roky přinesly do pracovního života nové faktory – potřebu vyrovnat se s návratem na pracoviště a znovu získat běžné pracovní návyky, stmelovat týmy, které si odvykly spolupracovat. Covidová opatření přinesla i nové zkušenosti z organizace práce, někteří zaměstnanci si uvědomili, že chodit do práce a oddělovat soukromý a pracovní život je vlastně výhoda a někdy i privilegium,“ říká Brabcová.

Ještě v únoru firmy řešily krátkodobá i dlouhodobá víza agenturních pracovníků, nyní si s příchodem válečných uprchlíků slibují doslova personální „žeň“. Odpadne dlouhé čekání na víza a pracovní povolení, řada firem si slibuje, že ukrajinské migranty umí využít bez pracovních agentur, jiné naopak vidí příležitost v agenturách v případech výkyvů zakázek ve výrobě.

„V některých pozicích ve výrobě potřebujeme vzhledem k hmotnosti našich produktů spíše muže, zatímco mezi uprchlíky je většina žen. Nicméně je zřejmé, že vliv přílivu uprchlíků na evropský trh práce bude příznivý. Zejména oblasti nejvíce zasažené uprchlickou vlnou trpí nezdravě vysokou zaměstnaností, včetně dlouhodobého českého prvenství v rámci celé EU. Z tohoto pohledu tedy nejde o jednosměrnou pomoc uprchlíkům, ale můžeme si být velmi užiteční navzájem.“ říká Magdalena Vroblová, HR ředitelka ze společnosti Carrier Refrigeration Operation Czech Republic, která bude mezi vystavujícími firmami na veletrhu. Nabídne profese nejen dělnické, ale také např. inženýrské ve výzkumném a rozvojovém centru.

Tradičně na veletrhu vystavuje i Drůbežářský závod v Klatovech. „Považujeme za důležité být vidět v regionu,“ říká Marie Pošarová, vedoucí personálního oddělení, a dodává, že kromě běžných pozic do klatovského závodu na zpracování kuřat nově bude hledat i ošetřovatele do chovů kuřat a také vedoucího provozu.

Veletrh je určen všem, kdo hledají práci či brigádu – lidem bez rozdílu věku či vzdělání, těm, kteří chtějí změnu či jsou aktuálně nespokojeni se svým místem, studentům posledních ročníků středních škol a jejich učitelům, vysokoškolákům i lidem bez práce. Nabízeny budou také profesní, rekvalifikační a další kurzy, z nichž řadu lze získat bezplatně.Všichni návštěvníci mají vstup ZDARMA.

Velký zájem bývá tradičně i o doprovodný program. Na návštěvníky čeká řada přednášek, poraden i aktivit pro radost.

Na veletrhu budou už po desáté vyhlášeny ceny Mamma/Parent Friendly pro zaměstnavatele přátelské rodinám svých zaměstnanců. Oceněné podniky splňují kritéria hodnocení, vytvářejí dobré podmínky pro zaměstnance s rodinami, umožňují zkrácené úvazky, využívají pružnou pracovní dobu, provozují nebo podporují firemní školky či jesle, pořádají akce pro rodiny s dětmi či umožňují péči o rodinné příslušníky, apod.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: