Vizuál k akci.

Velký plzeňský betlém se rozroste i letos

Od 10. prosince 2019 bude v mázhauzu plzeňské radnice k vidění unikátní betlém, který nyní čítá více jak 800 figurek a stále se rozrůstá. Součástí betlému se může stát i vaše osoba. Stačí vyrobit sobě podobnou figurku a donést ji do 6. ledna 2020 do Muzea strašidel na náměstí Republiky.

Betlém se rozrůstá od roku 2000, kdy první figurky Marie, Josefa a Ježíška vyrobil Ondřej Staněk. Následovaly postavy Tří králů studentky Ivany Směšné z Hluku. Tak vznikla nová tradice stavění Velkého plzeňského betlému, který je každý rok připraven přijmout další nové postavičky putující do Betléma.

Podmínkou vstupu do betléma je samostojná figurka, znázorňující osobu samotného tvůrce. Vysoká by měla být asi 20 cm a vyrobena z trvanlivého, tvrdého materiálu. Použít se dá dřevo, keramická hlína, modurit, přírodní materiály, technika kašírování a odlitky ze sádry, cínu nebo olova. Vše záleží na fantazii výrobce. Zúčastnit se tohoto projektu může naprosto každý, kdo má šikovné ruce a chuť stát se součástí něčeho originálního. Každá postavička je řádně registrována v kronice.

O tom, že si figurku může vyrobit každý, svědčí i to, že mezi výrobci jsou i rozdíly několika generací. Například v roce 2000 se zapsala do kroniky 72letá důchodkyně z Plzně a 2letý Vítek.

K dnešnímu dni má Velký plzeňský betlém již 816 zaregistrovaných postav a je zapsán v české knize rekordů.

Každý, kdo se chce stát jeho součástí, může přinést svoji figurku do Muzea strašidel denně od 10 do 18 hodin. Tam bude figurka zaregistrována a přidána do betlému.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: