Desky Věrčina deníku. Foto: Sanki 2010, CC-BY-SA 4.0, Wikimedia

Blíží se odhalení pamětní desky Věry Kohnové, židovské dívky a autorky deníku

Plzeň si koncem ledna připomněla smutné výročí transportů do koncentračních táborů. V jednom z vlaků odjela i dvanáctiletá dívka Věra Kohnová, která ve svém deníku zachytila poslední měsíce života židovských obyvatel Plzně. Společně se svými rodiči a sestrou bydlela v Koperníkově ulici, kde bude na 3. března 2022 odhalena pamětní deska.

Pamětní desku navrhl plzeňský umělec Jan Wolfchen Vlček a zrealizoval ji Umělecko-modelářský ateliér Matějka Plzeň. Deska je z bronzu a má být stálou připomínkou dívky, která musela odejít ze svého domova, zanechala svědectví své doby a už se nikdy nevrátila.

Věrčin deník končí zápisem z 15. ledna 1942. „U nás je pořád smutno. Musíme všichni balit…. Nezažila jsem sice ten půl rok mnoho hezkého, ale jak ráda bych tak zůstala.“

Deník přečkal druhou světovou válku u rodiny Kalivodových z Dobříva, s nimiž se Kohnovi přátelili. V roce 2006 vyšel knižně. „Díky své autenticitě a svědectví bývá přirovnáván k Deníku Anny Frankové,“ říká historik Jiří Sankot, který se příběhem Věry Kohnové dlouhodobě zabývá.

„Pamětní deska má být důstojnou připomínkou Věrčina osudu. Děkujeme všem, bez nichž by nevznikla. Přispělo na ni sto dvacet lidí v crowdfundingové kampani, podpořilo ji město Plzeň i Městský obvod Plzeň 3. Plánovaná je také kniha o Věře Kohnové a opětovné vydání jejího deníku,“ dodává Jana Poncarová, spisovatelka a předsedkyně Spolku W21.

Odhalení pamětní desky proběhne 3. března od 17 hosin v Koperníkově ulici 43 v Plzni. Následovat bude tichý průvod od domu Kohnových k sokolovně. V průvodu jsou vítány svíčky a lucerny.

Program odhalení pamětní desky

  • 17.00 – úvodní slovo, slovo hostů, čtení z deníku Věry Kohnové a odhalení desky
  • 18.00 – zahájení průvodu od domu Kohnových k sokolovně
  • 18.45 – závěrečné slovo u sokolovny

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: