Foto: www.otevreneateliery.cz

Víkend otevřených ateliérů baví 5. rokem děti i dospělé. Tvořit se bude i v tramvaji

Už popáté se letos o posledním zářijovém víkendu 26. a 27. září otevřou veřejnosti ateliéry, galerie i výtvarné školy v Plzeňském kraji. Během Víkendu otevřených ateliérů – Plzeň tvořivá budou připraveny výstavy i workshopy,  kde si zájemci vyzkouší řadu výtvarných technik a vyrobí vlastní díla. Akce je určena dětem i dospělým.

„Profily výtvarníků a výtvarné zastávky lidé najdou na webu a v mapě, která má tištěnou i elektronickou podobu,“ říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Grafia. Akce probíhá v Plzni i v dalších místech Plzeňského kraje.

Víkend otevřených ateliérů je svátkem výtvarného umění v Plzni, který každým rokem přináší novinky a láká stále více lidí. Letos vystavuje přes 150 umělců na 62 bodech v mapě. Tištěná mapa je zdarma k dostání od začátku září v infocentrech. Elektronická mapa je k dispozici zde.

Workshopy

Největší improvizovaný prostor bude v bývalém obchodním domě Prior („malé tesco“) na Americké. „Tam budou workshopy pod naší patronací, například sochání z porobetonu nebo tvoření mozaiky. Pro velký zájem ale doporučuji registrovat se předem na webu akce a zajistit si tak půjčení nářadí a pracoviště,“ upozorňuje Brabcová. V areálu Fakultní nemocnice na Borech proběhne workshop street artu – i zde doporučujeme registraci místa předem na webu akce a také vlastní spreje.

Improvizovaná výstava a miniworkshopy budou i v Papírně, a na dalších místech. Body, kde návštěvníci mohou tvořit, jsou na mapě označeny zeleně.

Novinky 5. ročníku

Lákavé jsou i další novinky. „Umění a víno patří k sobě, proto chceme dospělé návštěvníky pozvat na vinnou stezku Art&Wine, čímž podpoříme i restaurace a vinárny, které poskytnou netradiční výstavní prostory.  Návštěvníky letos zdarma sveze umělecká tramvaj, která také nabídne fotoworkshop s lektorem a soutěží o ceny PMDP,“ informuje Brabcová.

Poprvé festival zpestří spolupráce s Fakultní nemocnicí Plzeň. „Chystáme uzavřené výtvarné workshopy pro nemocné přímo v nemocnici. Chceme také podnítit návštěvníky, aby svá díla věnovali nemocnici, aby oživila její prostory,“ pokračuje Brabcová.

ART PARTY

Tradiční sobotní setkání ART PARTY proběhne 26. 9. od 20:30 hod v Papírně s příjemnou hudbou tria Kamil Pešťák&Friends.

Proti covidu s rozumem

Výhodou akce je, že nemá jednu centrální scénu, ale koná se na více místech, kde se setkává maximálně několik osob současně. Všechny prostory jsou vybaveny desinfekcí, bezpečnostní podmínky se řídí aktuálně platným nařízením Ministerstva zdravotnictví ČR. Vyžadován je vstup s rouškou.

Vstupné se neplatí

Všechny vstupy jsou zdarma. „Na některých workshopech je třeba zaplatit umělcům spotřebovaný materiál, jde ale jen o desetikorunové položky,“ uzavírá organizátorka akce. Připraveny budou opět i soutěže o řadu cen – o nejlepší foto či video z akce, o cenu PMDP či o nejaktivnějšího návštěvníka akce, který nasbírá nejvíc razítek do mapy.

Veškeré informace k uměleckému víkendu najdou zájemci na webu www.otevreneATELIERY.cz nebo na sociálních sítích www.facebook.com/otevrene.ateliery a instagram.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: