Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Visio Art Gallery zve na výstavu patchworku

Galerie Visio Art na Roudné zve na výstavu patchworkových prací tří dam, členek skupiny HIS.

Většina z vás jistě zná tuto textilní techniku. Ale pro zatím nezasvěcené – pár slov o patchworku: Jeho počátky se připisují Číně, Persii, Egyptu, ale třeba i Řecku. Ale v každém případě historické nálezy dokazují, že i v pradávnu byla k tehdy drahým textilním materiálu velká úcta a využívaly se do posledního zbytku. Do Evropy přivezli oteplené součásti oděvů ze sešívaných textilií křižáci ve 14.století. Rozkvět patchworku začal v 17. a 18. století v Anglii. Opět s myšlenkou využít každý kousek stále velmi ceněného materiálu. Přiřadila se k tomu ale i touha stvořit něco krásného, nejen čistě užitného. Začal rozvoj různých technik zpracování – pro Anglii typický např. English paper piecing, sešívání látek na papírových šablonách.

Ve Visio Art Gallery vystavují členky skupiny HiS – Harmony in the Stitches již podruhé. Jsou aktivní od samého počátku rozmachu patchworku u nás.

leták

Eva Bovoli je tvůrkyní tradičních i současných quiltů, jejichž plocha je většinou pojednána celoplošným strojovým i ručním prošíváním. Autorsky zpracovává oblíbené přírodní materiály – vlnu, len – a inspiruje se tradičními i současnými patchworkovými vzory a technikami.

Jana Haklová se z počátku své tvorby věnovala jak klasickým, tak i současným patchworkovým technikám. Její zájem se však záhy obrátil k art quiltu. Zkoušením všemožných moderních technik úpravy látek, povrchu quiltu i způsobů prošívání hledala možnosti nového využití patchworku. Některé práce jsou provedeny technikou Eco printu, otisky listů a použitím přírodních barev.

Monika Tilschová je představitelkou klasického tradičního patchworku. Dokonalá technika, perfektní, většinou ruční šití a prošívání a používání typických patchworkových látek japonských, holandských apod. To vše dokonale vyzní v jejích, většinou velkoformátových tradičních quiltech.


Harmonie stehů

31. 8. – 29. 9. 2023
Visio Art Gallery
Na Roudné 18, Plzeň


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: