Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Víte, jak vybrat nejlepší stan pro vaše letní dobrodružství?

Pokud se pouštíte do výběru stanu, možná vás zarazila velikost nabídky i cenové rozpětí jednotlivých stanů. Proto vám přinášíme pár základních bodů, které vám výběr stanu pro vaši letní dovolenou usnadní.

Otázky, na které před výběrem musíte znát odpověď

První, na co je důležité se zaměřit, jsou vaše potřeby.
Jaké otázky byste si měli před samotným výběrem stanu zodpovědět?

Kam chcete se stanem vyrazit?

Jedna z nejdůležitějších otázek, od které se odvíjí celý zbytek výběru je – kam se stanem vyrazíte? Plánujete v něm spát na festivalu nebo v kempu s rodinou? Nebo jdete s přáteli na týdenní trek do hor? S tím souvisí i otázka, jak budete se stanem manipulovat. Ponesete si ho několik dní na zádech nebo ho šoupnete do kufru auta a v kempu rozložíte? Tato otázka je velmi zásadní, protože se od ní odvíjí váha stanu i jeho konstrukce atd.

Jak často ho budete stavět?

Otázka, jak často budete stan stavět vám pomůže s výběrem nosné konstrukce stanu i se způsobem jeho stavění.
Jedete na rodinnou dovolenou do kempu, kde zůstanete celý týden, nebo plánujete spát každý den někde jinde? Pokud budete jezdit po kempech autem a stavět stan každý (druhý) den, určitě oceníte snadnou stavbu odolné pruty, které se častým skládáním a rozkládáním jen tak nepoškodí.

Pokud jedete autem, nemusíte si dělat starosti s váhou. Pokud chcete chodit se stanem na zádech, je potřeba vybrat stan, který má ideální poměr lehké váhy, snadného stavění a odolnosti materiálu.

Kolika lidem má stan sloužit?

Potřebujete rodinný stan s několika ložnicemi a prostornou předsíní, nebo vám stačí stan pro jednu osobu? Pokud hledáte stan pro více lidí, měl by mít i více vchodů, abyste se v noci příliš nerušili, pokud si někdo potřebuje např. odskočit. Rodinné stany se liší také podle velikosti předsíňky. V některých je dokonce možné i nouzově uvařit, pokud venku zrovna prší.

Jak často a v jakém počasí ho chcete používat?

Roční období a četnost plánovaného používání stanu mají při výběru také důležitou roli. Pokud chcete stan na zimní expedice, určitě budete muset vybírat podle naprosto jiných parametrů než pro víkendové letní túry. Četnost používání pak určuje kvalitu použitého materiálu – obzvláště již zmíněné nosné konstrukce. Pokud vám stan stačí použít jednou ročně na festivalu, pravděpodobně si vystačíte s laminátovými či durawrapovými pruty.

Pokud chcete se stanem do přírody několikrát do roka a současně chcete, aby vám dobře sloužil i několik let, bude lepší sáhnout po prutech duralových.

Kolik do stanu plánujete investovat?

Poslední faktor je samozřejmě také cena. Rodinné a turistické stany můžete pořídit ve skutečně širokém cenovém rozmezí. To samé platí samozřejmě i pro stany expediční. Po zvážení všech předchozích otázek však představu o cenové hladině, která se vám vyplatí do stanu investovat, získáte snadno.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru