Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vybíráme elektrokolo aneb co sledovat při výběru

Velké popularitě se v současné době těší elektrokola. Existují zastánci i odpůrci elektrokol, přičemž jasné ale je, že elektrokolo má své místo na trhu. Právě jeho stále větší obliba to ostatně dokazuje. Pokud jste dosud o elektrokolu neuvažovalu, možná se to změnilo právě tehdy, když jste si na elektrokolo poprvé sedli. Právě možnost si vyzkoušet jeho výhody praxi, je často tím, co lidi přitáhne k tomu si elektrokolo pořídit. Jízda na elektrokole neznamená, že byste zcela rezignovali na vlastní fyzickou aktivitu, ve skutečnosti je to právě naopak. Elektrokolo vás dokáže motivovat k lepším výkonům, protože elektromotor zde slouží jako dopomoc a lze nastavit v různých úrovních, rozhodně to není elektrický skútr. Šlapat zkrátka musíte.

Kde a jak chcete elektrokolo využívat?

Jako první je potřeba si s odpovědět otázku, kde vlastně budete jezdit, a k jakým účelům chcete elektrokolo využívat. Právě podle toho se potom totiž volí typ elektrokola, kterých máme hned několik. Na výběr jsou: 

  • Horská elektrokola
  • Krosová a trekingová elektrokola
  • Městská a skládací elektrokola

Výhody a nevýhody jednotlivých typů elektrokol

Žádný z uvedených typů elektrokol samozřejmě není zcela univerzální. Každý typ má své výhody a nevýhody a určitě bychom neměli počáteční výběr typu elektrokola zanedbávat, protože při nesprávném využití se budeme na kole zbytečně trápit. Doporučujeme se podívat také na recenze elektrokol, které mám s výběrem elektrokola pomohou. Dozvíte se také více o konkrétních modelech, které by vás mohly zajímat.

Mnoho lidí samozřejmě inklinuje k horským elektrokolům, které jsou obdobou horského kola. Protože zkrátka vypadají dobře. Paradoxem však je, že většina lidí horské elektrokolo nepotřebuje, protože nejezdí v opravdu těžkém terénu, na který jsou tato kola stavěná. Mají širší pneumatiky, jiné převody, což v konečném důsledku znamená výborné využití v terénu, ale naopak horší vlastnosti na asfaltu, kde se budete potýkat s vyšším odporem, v konečném důsledku také vyšší spotřebou a kratší vydrží baterie pro elektromotor.

Pokud jezdíte střídavě po asfaltu a v lehčím terénu, k čemuž lze počítat třeba polní cesta apod., jsou tady krosová nebo trekingová elektrokola. Tato kola mají asi největší využití u většiny lidí, kteří používají kolo tak nějak všestranně, jezdí střídavě cyklostezky, ale také polní cesty, když vyrážejí na výlet třeba za město apod. Toto kolo je ideální univerzál.

Pokud naopak víte, že jezdíte výhradně po asfaltu, jezdíte na elektrokole třeba do práce, jezdíte přes město, občas potřebujete elektrokolo sebou vzít třeba do vlaku, chcete si jej vynést do patra do kanceláře apod., hodí se městská nebo ještě lépe skládací elektrokola. Takové elektrokolo v případě možnosti jej složit, nezabere ani mnoho místa. Charakteristický je tenký plášť vhodný na jízdu po asfaltu, zároveň také menší kola.

Kritéria výběru, která nepřehlížejte

Za předpokladu, že jste již rozhodnuti pro konkrétní typ elektrokola, je potřeba zohlednit také určitá kritéria, která se nevyplatí přehlížet. U každého elektrokola bychom se měli rozhodně podívat na: 

  • Velikost a kvalitu rámu
  • Výkon elektromotoru
  • Kapacitu baterie

Rám elektrokola volíme podle naší postavy. Můžete vybírat elektrokola pánská, nebo elektrokola dámská se sníženým ránem. Důležitá je také kvalita materiálu, obvykle jsou využívány slitiny hliníku, někdy se můžete setkat s marketingovým označením tohoto materiálu jako dural. Roli při výběru hraje také výkonu elektromotoru, a to i ve vztahu ke kapacitě baterie.

Nakupujte oblíbené značky online

Více než kdy dříve se dnes využívá online nákupů. Elektrokolo je poměrně dražší záležitost, a tak se vyplatí rozhodně ušetřit. Slevu můžete získat třeba na specializovaných obchodech se sportovním vybavením, jako je třeba Insportline. Ušetřit můžete díky slevovým kupónům, které jsou dnes stále populárnější.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: