Za rampouchy na střeše odpovídají majitelé nemovitostí – jak odstranit sníh a led?
Předpovědi počasí hlásí intenzivní sněžení a mráz. To dělá vrásky na čele hlavně majitelům nemovitostí. Led a sníh na střechách představuje nebezpečí pro chodce i řidiče, jeho odstranění je přitom nákladné a pracné. Jak si s touto nepříjemnou prací poradíte nejlépe?
Těžká vrstva sněhu nepředstavuje nebezpečí pouze pro kolemjdoucí. Zmrzlý sníh a led vytváří tlak na nosné části střechy a v extrémních případech může způsobit narušení krovu a statiky budovy. Množství vody z tajícího sněhu je navíc příčinou vytopených půdních prostor.
Bezpečné odstranění sněhu
Shazování ze střechy je zrádná věc. Sníh, mráz, vlhkost a vítr vytvářejí nepříznivé podmínky pro práci ve výškách. Proto je důležitá opatrnost a dodržování bezpečnostních opatření. A to jak s ohledem na sebe, tak i na chodce a řidiče pod vámi.
Na odstranění sněhu stačí lopata nebo hrablo, koště a žebřík. My doporučujeme ještě dostatečně teplé oblečení a bezpečnostní přilbu. V případě šikmé sedlové střechy se vybavte také horolezeckým úvazem, který vám v případě rychlého sesunu sněhu zachrání krk.
Na žebříku buďte opatrní. Vlhké příčky hliníkového žebříku rychle namrznou a hrozí riziko smeknutí. Pro větší bezpečnost využijte pronájem plošiny u společnosti Boels, na které se dostanete bezpečně i do velkých výšek.
Při shazování sněhu zajistěte místo dopadu a zamezte vstup chodcům. Zmrzlou hmotu odstraňujte postupně po menších částech. Vyvarujte se nahrnutí těžké masy na jedno místo, které nerovnoměrně zatíží střechu. A když už jste na střeše, nezapomeňte na odstranění rampouchů!
Se sněhem pomůže těžká technika
Co když se vám nechce riskovat nebo na odstranění sněhu nemáte čas? V ojedinělých případech mohou majitelé nemovitostí požádat o pomoc obec. Nezapomeňte ale na to, že technické služby a hasiči řeší prioritně vlastní nemovitosti a místa s frekventovaným výskytem osob.
S odstraněním sněhu vám pomohou i specializované stroje. Nabídku techniky a strojů na odstranění sněhu si můžete zobrazit nyní.
Kdo odpovídá za sníh a led?
Za odstranění sněhu a rampouchů odpovídá majitel nemovitosti. Na jeho bedrech leží povinnost odklízení sněhu z přístupového chodníku k domu, schodů do domu a samozřejmě také sněhu a rampouchů na střeše.
Co se obce týče, ta odpovídá za stav chodníků ve městě. Jednoduše řečeno – cokoliv ke schodům nebo brance spadá do gesce obecního zastupitelstva. Jakmile se ale dostanete na vlastní pozemek, leží všechna odpovědnost na vás.
Možnosti odškodnění chodců a řidičů
Majitelé chodníků a střech logicky odpovídají za možná rizika a zranění způsobená sněhem. Není to ale tak přímočaré, jak se na první pohled zdá.
Za závadu schůdnosti a bezpečností riziko se považuje změna stavu vozovky nebo chodníku, kterou nelze předvídat. Jestliže tak dojde ke zranění osoby, která zcela evidentně podcenila situaci, na vině jsou přinejmenším obě zúčastněné strany.
Nepodceňte situaci
Při odstraňování sněhu jednejte zodpovědně a s ohledem na bezpečí vás i vašeho okolí. Jedině tak celým procesem projdete zcela bez újmy. Vyplatí se také sledování předpovědi počasí, která prozradí vzrůstající nebezpečí sněhu na střechách a výskytu rampouchů při oblevě.