Ilustrační foto. Zdroj: ŠJů, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Zachování prodejen v malých obcích je stále těžší. Kraj je podporuje dotacemi

Rada Plzeňského kraje projednala a schválila vyhlášení dotačního titulu Zachování prodejen v malých obcích Plzeňského kraje 2023.

„Tento dotační titul vyhlašuje kraj již od roku 2018 a chce jím alespoň částečně přispět malým obcím k udržení prodejen potravin, které mají na svém území.  Díky tomu  mohou obce podpořit provoz prodejny bez ohledu na vlastníka budovy a provozovatele,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka. Připustil také, že tento dotační titul může do budoucna doznat změn ve smyslu poskytnutí pomoci kraje na zachování ‚obslužnosti venkova‘ tak, aby prodejny potravin anebo služby z malých obcí zcela nevymizely.

Udržení prodejen i služeb v menších obcích je čím dál těžší. Pro starší občany je místní obchod často jedinou možností, kde si nakoupit základní potraviny. Navíc je to mnohdy i jediné místo, kde se tito starší lidé setkávají a plní tak i funkci sociální. Jak dále náměstek hejtmana Petr Vanka upozornil, záleží jen na představitelích obce, zda se rozhodnou prodejnu ve své obci podpořit. Dotaci je přitom možné čerpat na mzdové náklady prodavačky, provozuje-li prodejnu potravin obec, na úhradu energií, případně na příspěvek provozovateli prodejny. „V loňském roce Plzeňský kraj z uvedeného dotačního programu podpořil 60 obcí v celkovém objemu 2,5 milionu korun. Letos v něm máme alokovány 3 miliony korun, takže z něho může být podpořeno ještě více prodejen,“ dodal Vanka.

O dotaci může požádat obec s počtem obyvatel do 500, případně s počtem obyvatel do 2 000, ale pouze pro prodejnu v místní části do 250 obyvatel. Zároveň musí jít o jedinou prodejnu v obci nebo části obce. Žádosti je možné podávat pouze elektronicky přes krajský dotační portál eDotace, a to v termínu od 25. 5. do 5. 6. 2023.

Zdroj: Plzeňský kraj

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: