Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zahraniční investice v roce 2023. Vyplatí se?

Rok 2022 přinesl v rámci investic mnoho překvapení a změn. Kam se tedy vyplatí investovat nyní? A je zahraniční trh pro našince výhodnější?

Zahraniční trh, s exchange devizami a devizovými kurzy, nabízí možnost, jak zhodnotit vaše úspory, a to i v dnešní době. Je ale potřeba se s těmito příležitostmi blíže seznámit a postupovat efektivně. Zároveň je dobré blíže se seznámit s forwardy, a jejich činností na finančním trhu.

Co jsou devizy a devizové kurzy?

Devizy jsou zahraniční měny, které se používají k nákupu a prodeji zboží, služeb nebo investic v jiné zemi. Devizové kurzy jsou ceny, za které se jedna měna mění za jinou. Tyto kurzy se samozřejmě neustále mění, a to v závislosti na poptávce a nabídce na trhu.

Co jsou forwardy?

Forwardy jsou finanční deriváty, které umožňují investorům uzavřít smlouvu na koupi nebo prodej určitého aktivního podkladu (např. deviz, akcií, komodit atd.) v určeném časovém horizontu za předem dohodnutou cenu. Tyto smlouvy se obvykle uzavírají mezi soukromými stranami a mohou být použity k ochraně před riziky, jako jsou změny cen, inflace nebo směnných kurzů. Ve srovnání s tradičním obchodováním na finančních trzích, forwardy umožňují investovat s menšími náklady a nižší likviditou. To znamená, že se jedná o privátní smlouvy uzavírané mezi dvěma stranami, a nemusí být obchodovány na burze.

Rok 2023 jako příležitost pro cizoměnové fondy

Přicházející pozitivní prognózy začínají opět velmi ovlivňovat „náladu” na mezinárodních trzích. Poslední měsíce přinesly největší výkonnost u evropských akcií, které se nyní přiblížily hodnotám z konce roku 2021, kdy dosahovaly svého historického maxima. Jen o něco pomaleji roste tržní cena akcií z rozvíjejících se ekonomik, které se také v poslední době dostaly do rostoucího trendu.

Naopak americké trhy se aktuálně pohybují na hranici růstu a poklesu. Stále je ale možné najít zajímavé šance, jak investovat do nákupu velmi levných aktiv s vysokým potenciálem růstu v příštích letech. To platí i pro ty, kteří doposud vyčkávali, až se situace uklidní.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: