Foto: Dreamstime

Získejte duševní rovnováhu díky skialpinismu

Sportování lze chápat jako soutěž, zábavu a také jako relax. Pohyb v jakékoli podobě zlepšuje nejen fyzickou kondici, ale i psychickou odolnost člověka a celkově upevňuje zdraví, což platí o všech sportovních aktivitách, ale o zimních adrenalinových sportech obzvláště.

Zimní dovolená na lyžích to je čistá radost z krásného sportu, podpoří tělesnou zdatnost i dobrou náladu, a to i vyplavováním hormonů štěstí, upevňuje také sociální vazby a přináší nové společenské kontakty. Ale může poskytnout i skvělé adrenalinové zážitky, pokud patříte k lidem s dobrodružnou povahou, kteří si za své hobby zvolili právě úžasný skialpinismus.

Adrenalinové sportování k pevnějšímu zdraví

Skialpinismus patří mezi adrenalinové sporty, které dodávají úžasnou energii, poskytují maximální psychické uvolnění, duševní svěžest. Skialpinismus je v současnosti IN. Každý aktivní pohyb zlepší kondici i náladu, ale skialpinismus je přece jen o něco náročnější, při tomto sportu jsou zapotřebí i lezecké schopnosti, navigační znalosti a dobrá orientace. Je dobré vědět, že právě u tohoto sportu se bez bezvadné sportovní výstroje a kvalitního oblečení neobejdete. Při koupi skialpinistického oblečení se proto zaměřte zejména na funkční vlastnosti materiálů – na výhřevnost, odolnost vůči větru a vodě, na hmotnost a skladnost a vězte, že právě funkční materiály se vyplatí vždycky.

Kvalitní sportovní výstroj nesmí chybět

Kdo se rozhodne pro skialpinismus, ten nemůže podcenit kvalitu výstroje a zejména ochranných prvků, které zajišťují sportovci bezpečnost. Skialpinistické lyže vycházejí koncepčně ze sjezdových lyží, ale rozdíl je v tom, že jsou lehčí a jsou na nich skialpinistické pásy. Vázání má možnost fixace i volného pohybu, skialpinistické boty jsou ohebné v kotnících a mají nízkou hmotnost. Skialpinistické přilby musí být pevné s příslušným atestem, ale zároveň musí být co nejlehčí, aby se v nich sportovci mohli volně, dynamicky a plynule pohybovat. Přilby musí garantovat příjemné nošení a maximální bezpečnost, což je vůbec nejdůležitější. Chrániče zad může skialpinista volit buď tvrdé, nebo měkké. Měkké chrániče mají nižší hmotnost – jsou vyrobeny ze speciální hmoty, která ztvrdne až při nárazu. Tvrdé chrániče se vyznačují pevnou vnější skořepinou, ale z pohledu ochranné funkce jsou oba typy rovnocenné. Velmi důležité jsou také rukavice, které musí být dostatečně tepelně izolovány a nepromokavé. U zápěstí mají být ukončeny manžetami, pod které se nedostane voda, ani sníh, což jistě každý lyžař ocení.

Nepodceňte lavinovou výbavu – tady jde o život!

Skialpinistovi, a to zejména na vysokých horách ve volné přírodě nesmí chybět ani lavinová výbava, která již nejednomu sportovci zachránila život. V lavinovém batohu má mít nafukovací pytle, sondu, vyhledávač, lopatu a další důležité pomůcky. Sněhové laviny ve vysokohorské zimní přírodě představují pro sportovce jedno z největších nebezpečí, proto je třeba před plánovaným výstupem pečlivě sledovat předpověď počasí – hustotu sněžení, teplotu vzduchu, sílu větru a hlavně stupeň lavinového nebezpečí. Doporučujeme být v kontaktu s Horskou službou.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: