Bundy během procesu. Foto: Floridský státní archiv

Zlobivý hoch Ted Bundy, vrah s okouzlujícím vzhledem

Jeho osoba byla zpropagována docela nedávno díky filmu Zlo s lidskou tváří z roku 2019. Nechal po sobě desítky mrtvých žen. Společnosti však přinesl ponaučení, že inteligence, úspěch a seriózní vzhled i vystupování nejsou zárukou dobrého člověka. Ted Bundy rád prožíval pocit moci nad svými oběťmi, ve skrytu duše ale ženami pohrdal.

Dětství naruby

Bundy se narodil 24. listopadu 1946 v domově pro svobodné matky ve Vermontu. Otec byl neznámý, spekulovalo se i o incestu. Zprvu žil u prarodičů, kteří jej adoptovali, a kde vyrůstal po boku své domnělé sestry Louise Cowellové. Až po mnoha letech zjistil, že se ve skutečnosti jedná o jeho matku. Ta se po čase vdala za vojenského veterána Johnny Culpeppera Bundyho a společně s hochem se usadila. Bundy si jej osvojil, dobrý vztah si však nevytvořili.

Ted byl výborným studentem, učitelé v něm viděli velký potenciál. Ten v sobě konec konců shledal i on sám, trpěl přesvědčením, že mu nikdo není roven. A tak se oněch podřadných vrstevníků stranil a již na střední škole si začal vydělávat krádežemi. Přesto však navenek vypadal jako stydlivý mladík.

Halloweenský příběh podle skutečnosti. Sérioví vrazi Burke a Hare dodávali těla pro studijní účely

Okouzlující, ale vraždící

Jeho inteligenční kvocient byl vskutku velký. Na vysoké škole získal titul v oboru psychologie, následně začal studovat práva. Tvářil se i jako empatická bytost, pracoval na tísňové lince, kde od konečného skutku odrazoval sebevrahy. Na veřejnosti působil jako šarmantní vzor ctnosti.

Uvnitř byl však zkažený do morku kostí. Ve volném čase totiž pronásledoval mladé ženy, které lákal na domnělá postižení, například zlomenou ruku, za účelem jejich únosu, zneuctění i vraždy, povětšinou uškrcením. Obětem se však prezentoval rovněž například jako člen policejního sboru, jeho fantazie byla velká. Ovládal umění manipulace, hrál na city svých obětí, ve kterých se snažil vzbudit soucit či pocit autority. A když se nechtěl zdržovat tímto „divadýlkem“, zkrátka se v noci vkradl do jejich pokoje a celý vražedný akt vykonal tam.

Odhadem má na svědomí zhruba třicet obětí, nepotvrzené dohady však hovoří i o stovce. Jak postupoval? Své oběti omráčil většinou ranou do hlavy a začal proces jejich degradace. Ponižující prupovídky, znásilnění, minuty čekání na vraždu, svoji nadřazenost si užíval. Soucit neznal. Nezastavil se ani před věkovou hranicí mladistvých let, jeho nejmladší oběti bylo dvanáct roků.

Bílé album od Beatles zatemnilo mysl Charlese Mansona. Údajně ho vybízelo k rasové válce

Jak jinak než trest smrti

I přesto, že byl již dříve zatčen, ale podařilo se mu uprchnout, spravedlnosti přeci jen došel. Důvodem jeho posledního zadržení byla relativně triviální krádež vozidla. Brzy se však zjistilo, o koho jde. V ranních hodinách 24. ledna 1989 zaplatil za své odsouzení ke dvěma trestům smrti. Dvě minuty umíral na elektrickém křesle.

Hrdina budoucích generací

I přes dokázané bestiální činy charisma Teda Bundyho lákalo nadšenou pozornost. I během soudního procesu vystupoval spořádaně, jeho okouzlující vzhled zejména v dívkách budil soucit. A tak vznikl jakýsi kult, který jej uznával. Konec konců nebyl prvním, zmínit lze například případ Charlese Mansona, který si při odpykávání doživotního trestu užíval mediální pozornosti i obdivu fanoušků.

Galerie:

Zdroj: J. Marlowe: Nejkrutější psychopati v dějinách

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: