Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

5 tipů, co si pohlídat, když chcete spořicí účet

Střádání peněz doma do prasátka nebo pod polštář je dnes už trochu pasé. O moc lépe na tom není ani běžný bankovní účet. Peníze na něm zbytečně ztrácí hodnotu. I když si to neuvědomujete, kvůli inflaci vám ubývají. Nejsnazší způsob, jak ji alespoň částečně obelstít a zároveň peníze bezpečně uložit je spořící účet. Zjistěte, na co se zaměřit při jeho výběru.

Dnešní nabídka spořicích účtů je široká a nabízí je snad každá banka. Svůj účet můžete spravovat v pohodlí domova prostřednictvím internetového bankovnictví. Možnosti máte zpravidla dvě. Buď si účet založíte ke svému běžnému účtu rovnou ve svém bankovnictví nebo využijete nabídku někde jinde. Při výběru se nespoléhejte hned na první účet, ale hledejte. Během srovnávání spořících účtů je nutné vzít v úvahu více věcí.

1. Jak vysoká je úroková sazba?

Výběr spořícího účtu nejvíce ovlivňuje nabízená úroková sazba. Aby také ne. Právě o ni jde hlavně. Čím vyšší úrok, tím lépe. Ještě poměrně nedávno byly úroky zanedbatelné a pohybovaly se kolem 1 %. V době rostoucí inflace se zvedly a nyní jsou kolem 5 %. Stále ji to ani zdaleka neporazí, ale je pro krátkodobou rezervu mnohem lepší volba než běžný účet.

Když znáte úrok, můžete si vypočítat, jak se přibližně zhodnotí vaše peníze během jednoho roku. Při výpočtu nezapomeňte na srážkovou daň 15 %, která se vypočítává při připisování úroků a výsledek zaokrouhluje na celé koruny dolů. O srážkovou daň se starat nemusíte. Odvádí ji za vás banka a na účet připíše už jen čistý zisk.

Příklad: Za rok jste na spořicí účet vložili 100 000 Kč. Úroková sazba činí 5 %. Celkově vám banka připíše 4250 Kč (částka už je snížená o daň).

Existuje také tzv. pásmové úročení, kde si banka stanoví pro vklad určité úrovně (pásma) a k nim určí výši úroků. Jakmile dojde k překročení pásma, začne vám úročit tuto částku úplně jiným úrokem. O tomto způsobu úročení se vždy informujte u vybrané banky.

Výše úroku není vše, na co byste se měli zaměřit. Sledujte i to, zda není nabídka nějak omezena, například jen po určité období. Zejména u akčních nabídek se to děje často. Mnoho poskytovatelů také nabízí bonusové a základní sazby, kdy na bonusovou dosáhnete jen při splnění určitých podmínek.

kalkulačka
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

2. Výše vkladu a minimální vklad ovlivňují výši úroku

Na většině spořicích účtů získáte výhodný úrok pouze do určité částky. Uložené peníze nad limit už se vám úročí menší sazbou nebo vůbec. Limit úložky omezen nebývá. Na spořícím účtů můžete mít peněz, kolik chcete, ale už to pro vás nemusí být výhodné. Před založením účtu si proto nejdříve přečtěte všechny podmínky a zvlášť se soustřeďte na informaci o výši vkladu, na kterou se výhodnější úrok vztahuje.

Minimální vklad obvykle není stanoven a můžete spořit s jakoukoliv částkou. Začněte převádět své volné peníze a nehleďte na to, zda jde o 200 Kč nebo 10 000 Kč. Důležité je pravidelné tvoření finanční rezervy, která pokryje nenadálé výdaje.

3. Ať nejsou poplatky vyšší než úroky

Mnoho spořicích účtů nemá poplatky žádné a jsou kompletně zdarma. Některé ale zpoplatněné jsou a tam už je na zvážení, na kolik se vyplatí na ně ukládat peníze. V některých případech by mohly u nižších částek převýšit úrok.

4. Obsluhujte účet pohodlně

Vyberte si účet, se kterým se nepojí žádné další podmínky, například nutnost zřídit si současně běžný účet, pokud ho nepotřebujete nebo nemáte v plánu využít nabídku své banky, kde už účet máte. Klaďte důraz na jednoduchý a rychlý přístup z pohodlí domova.

Uložené peníze nelze ze spořícího účtu vybrat rovnou a ani jeho prostřednictvím platit. Je však možné je převést na běžný účet, ze kterého vybíráte. Transakce probíhají v podstatě ihned. V některých případech musí zůstávat na spořicím účtu minimální částka jako zůstatek, jinde nemáte povinnost tam nechávat nic. Zohledněte i tuto skutečnost při výběru.

Existuje tolik faktorů, které ovlivňují výběr a nabídka je natolik široká, že se v ní jde těžko orientovat. Vzhledem k tomu, že není dobré se spolehnout hned na první nabídku, je ideální cestou rychlý průzkum trhu. Porovnat si mezi sebou spořicí účty můžete buď sami nebo si práci mnohonásobně urychlit a využít služby internetových srovnávačů.

5. Vyplatí se vůbec spořicí účet?

V zájmu každého člověka je správně nakládat s financemi. Ne každý si to uvědomuje nebo dokonce praktikuje. Je škoda, když vám leží peníze na bankovním účtu a postupně se znehodnocují. A zda se se vůbec vyplatí? Na tuto otázku by si měl každý odpovědět sám. Záleží na riziku, které jste ochotni podstoupit a zhodnocení, které byste rádi získali. Pokud jste spíše konzervativní člověk, který nechce nic riskovat a potřebuje uložené peníze často využívat, bude se spořicím účtem spokojen. Jestliže byste chtěli větší zhodnocení, musíte zabrousit do úplně jiných vod a zvážit investování do P2P půjček, akcií a zlata, kryptoměn nebo například dluhopisů. Protože – ruku na srdce – ani ten nejlepší spořící účet se s největší pravděpodobností nedostane na zhodnocení, které tyto produkty nabízí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: